Marmaray’dan İlk Sekiz Ayda 162 Bin Ton Yük Taşındı

Marmaray'dan İlk Sekiz Ayda 162 Bin Ton Yük Taşındı
Marmaray'dan İlk Sekiz Ayda 162 Bin Ton Yük Taşındı

İstanbul’da düzenlenen 5. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi’ne katılan TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, “Bu yılın ilk 8 ayında Marmaray’dan yurt içi ve uluslararası olmak üzere geçen toplam yük treni sayısı 205, bu trenlerle taşınan yük miktarı ise 162 bin ton oldu.” dedi.

“Marmaray’da 8 Ayda 162 Bin Ton Yük Taşındı”


Kamuran Yazıcı, Çin’in girişimleriyle başlatılan “Bir Kuşak Bir Yol” projesinin Çin’den Avrupa’ya kadar 14 bin kilometrelik bir koridordan oluştuğunu ve Türkiye’nin bu koridorun merkezinde yer aldığını belirterek, bu koridorda Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu hattı ve Marmaray Projesi ile iki kıta arasında kesintisiz demiryolu bağlantısı sağlandığını vurguladı.

“BTK’da İlk 8 Ayda 320 Bin Ton Yük Taşındı”

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında bugüne kadar 650 bin ton, ilk 8 ayda 320 bin ton yük taşındığı dile getiren Yazıcı, şu bilgileri verdi:

“Yılsonuna kadar 20 bin konteynerle 500 bin ton yük taşınması bekleniyor. BTK demiryolu hattında orta vadede yıllık 3,2 milyon, uzun vadede ise 6,5 milyon ton yük taşınması hedeflenmektedir. İki kıta arasında kesintisiz demiryolu taşımacılığına imkan sağlayan Marmaray’dan yük trenlerinin geçirilmesi ise hem Türk demiryolu hem uluslararası demiryolu taşımacılığında bir milattır.”

Yazıcı, Marmaray’ın yük taşımacılığına sağladığı maliyet ve hız avantajlarından bahsederek, proje sayesinde Türk üreticisi için rekabet edilebilir taşıma tarifeleri oluştuğunu söyledi.

“Çin-Türkiye Arasında Yük Taşımacılığı Artarak Devam Ediyor”

Kasım 2019’da Çin-Avrupa arasında ilk kesintisiz yük taşımacılığı gerçekleştiğini anımsatan Yazıcı, faaliyete geçtiği günden beri BTK demiryolu hattı üzerinden Çin-Türkiye-Avrupa arasında 8 blok konteyner tren seferinin başarıyla yapıldığını bildirdi.

Yazıcı, “Bu yılın ilk 8 ayında Marmaray’dan yurt içi ve uluslararası olmak üzere geçen (giden-gelen) toplam yük treni sayısı 205, bu trenlerle taşınan yük miktarı ise 162 bin ton oldu.” diye konuştu.sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar