STM, Milli Denizaltı Projesi’ni 2023 Yılında Tamamlamayı Hedefliyor

STM, Milli Denizaltı Projesi’ni 2023 Yılında Tamamlamayı Hedefliyor
STM, Milli Denizaltı Projesi’ni 2023 Yılında Tamamlamayı Hedefliyor

Klasik denizaltı için 150 tondan 3000 tona kadar her türlü denizaltıyı dizayn edecek ve inşasına destek verecek yetkinlikte olan STM, Milli Denizaltı Projesi’ni 2023 yılında tamamlamayı hedefliyor.


Türk savunma sanayiinin yerli gemi projelerinde önemli roller üstlenen STM’nin; kamuoyuna, sosyal medya üzerinden tecrübesini aktarmak için başlatmış olduğu  “STM ile 1e1 Cevaplar” projesinin bu haftaki son programının konuğu Deniz Projeleri Direktörü Mehmet Selahattin Deniz’di.

Deniz Türkiye’nin milli denizaltı çalışmaları ve STM’nin bu çalışmalardaki rolü hakkında açıklamalarda bulundu;

“Biz 2005 yılında, merhum Amiral Savaş Onur’un da başkanlığında direktörlüğümüz tesis edildi ve dört kişiydik. Şu an 300’e yakın beyaz yakalı mühendis arkadaşla çalışıyoruz. Bize 2009 yılında, devletimizin verdiği bir hedef vardı; denizaltı dizayn yeteneği kazanmak. Biz 2009 yılından bu yana bir çok denizaltı projesinde, yurtdışında projelere ortak olarak, yeni tip denizaltı projesinde özellikle, bu kabiliyetimizi geliştirdik.”

STM’nin farklı tonajlarda her türlü denizaltıyı dizayn edecek ve inşasına destek verecek imkanı olduğunu belirten Deniz Milli Denizaltı Projesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu:

“STM olarak, klasik denizaltı için 150 tondan 3000 tona kadar her türlü denizaltıyı dizayn edecek ve inşasına destek verecek konumdayız. Şimdi sıra, Türkiye’de Milli Denizaltı’yı yapmaya geldi. Bu konuda, Tersaneler Genel Müdürlüğü’ne bağlı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’ndaki Deniz Kuvvetleri’nin seçkin mühendislerinden oluşan bir ofis kuruldu. Biz; STM, Deniz Kuvvetleri ve sektörün buna katkı sağlayacak tüm elemanlarıyla Milli Denizaltı Projesi’ni 2023 yılında tamamlamayı hedefliyoruz.”

Selahattin Deniz STM’nin mevcut konumuna ulaşırken yaptığı çalışmaları ise şu şekilde aktardı: “STM buraya ulaşırken ne yaptı? Türk Deniz Kuvvetleri’nin Ay Sınıfı Denizaltı’larının modernizasyonları vardı. Bunları gerçekleştirdik. Halen, Preveze Sınıfı Denizaltı’ların Yarı Ömür Modernizasyonu (YÖM)’nu yapıyoruz. Bunun yanı sıra bu tecrübeyle biz, Pakistan’ın Agosta B Sınıfı Denizaltı’larının yarı ömür modernizasyonunu aldık. Çok kapsamlıdır; sensör, komuta kontrol sistemi, silah vs. Yeni Tip Denizaltı’da ise hem dizayn hem de sektörde yapılabilecek yurt dışına bağımlılığı azaltmak üzere yerliliği artıracak arayışlar içindeyiz. Bunların, yeni tip 6 adet denizaltıya her evrede artan bir oranda yansımasını sağlamaya çalışıyoruz.”

“STM denizaltı çalışmalarında istikrarlı ilerleme kaydediyor”

STM, Pakistan’ın Agosta 90B denizaltı modernizasyon projesi için açılan ihalede denizaltının üreticisi Fransız firması ile yarışmasına rağmen ihaleyi kazanmıştı.  STM ayrıca Türk Deniz Kuvvetleri’nin Ay ve Preveze sınıfı denizaltılarının modernizasyonunda görev alıyor. Denizaltılar konusunda çalışmalarını istikrarlı şekilde ilerleten STM IDEF’19 fuarında TS 1700 denizaltısının kavramsal tasarımını sergilemişti.

TS 1700 itki sistemi bir elektrikli motor, havadan bağımsız tahrik sistemli (AIP) iki adet dizel jeneratör yardımı ile yapılmaktadır. Platform 300 metreden derine dalış yapabilir. 90 gün görevde kalış süresi ile 25+6 Özel Kuvvet personeli ile görev yapan denizaltı, çifte elastik platform ile personel ve cihazları sualtındaki patlamalarda koruyor. 16 modern ağır torpido ve 8 güdümlü füze konuşlandırmasına olanak sağlıyor.

Kaynak: DefenceTurksohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar