YouTube Katıl Butonu Nedir Nasıl Kullanılır? YouTube Katıl Düğmesi Şartları Nedir?

YouTube Katıl Butonu Nedir Nasıl Kullanılır? YouTube Katıl Düğmesi Şartları Nedir?
YouTube Katıl Butonu Nedir Nasıl Kullanılır? YouTube Katıl Düğmesi Şartları Nedir?

YouTube Katıl Butonu Nedir Nasıl Kullanılır? YouTube Katıl Butonu Nasıl Aktif Edilir? Youtube Katıl Butonu Çıkmıyor?  Kanal Üyelikleri Nasıl Aktif Edilir?

Dünya devi video platformu Youtube, geçtiğimiz günlerde bünyesine “Katıl Butonu (join button) ” özelliğini ekledi. Buna göre artık Youtube için içerik üretenler, farklı sitelere, mecralara giderek kendilerine bağış toplamak yerine bu bağışları youtube üzerinden toplayabilecekler. Daha önceden patreon gibi siteler üzerinden kanallarına destek toplayan Youtuber’lar şimdi de Youtube’un özelliğini kullanabilecekler.

YouTube Katıl Butonu Nedir Nasıl Kullanılır?

YouTube, bazı içerik oluşturucuları için sessizce yeni bir para kazanma özelliği yarattı. Test aşamasında birçok ülkede başlayan bu özellik yavaş yavaş Türkiye’de de kullanılmaya başlandı. Katıl butonu, kanalların yada videoların abone ol düğmelerinin yanında görülüyor.

‘Katıl’ özelliği, kanal takipçilerinin kanal sahibini aylık bağışla desteklemelerini sağlar. Bu takipçisi az ve bu nedenle reklam ve benzeri sponsorluk projeleri alamayanlar için oldukça önemli bir adım. Bu buton sayesinde içerik üreticisi içerik üretmeye devam ediyor ve daha kaliteli içerik üretebiliyor. Tabii bu tek taraflı bir bakış açısı. Sonuçta bu ”aylık bağışların” içerik üreticisi tarafından ne kadar doğru kullanılacağı konusu akılları karıştırıyor.

Youtube Katıl Butonu Youtube kanalınızı takip eden kişilerin abonelik sisteminde olduğu gibi kanalınıza abone olabileceği ve buna ek kanal sahibine maddi bağışta bulunabileceği bir özelliktir. Bu buton sayesinde, kanal takipçileri kredi kartlarını Youtube sistemine ekleyerek ve belirli bir tutar belirleyerek takip ettikleri kanala bağışta bulunabilecek. Bu bağışı iptal etmediğiniz sürece her ay düzenli olarak belirlenen ücret kartınızdan otomatik olarak tahsil edilecek.

YouTube Katıl Butonu Nasıl Aktif Edilir?

YouTube’un sunmuş olduğu bu güzel özelliği kullanarak maddi geçiminizi daha da yükseltmek için öncelikle para kazanması açık bir YouTube kanalına gereksinim duyacaksınız. Eğer bin aboneyi geçmiş ve para kazanması açık YouTube kanalınız var ise YouTube Studio paneli üzerinden gerekli ayarlamaları yaparak özelliği aktif kılabilirsiniz.

Youtube, Katıl özelliği için gereken şartları şu şekilde sıralamış:

  • Kanalınızın 30.000’den fazla abonesi olmalıdır.
  • Oyun kanallarının 1.000’den fazla abonesi olmalıdır.
  • Kanalınız YouTube İş Ortağı Programı üyesi olmalıdır.
  • 18 yaşın üzerinde olmanız gerekir.
  • Desteklenen konumlardan birinde bulunmanız gerekir.
  • Kanalınız çocuklara özel olarak ayarlanmamış olmalıdır.
  • Kanalınızda uygun olmayan çok sayıda video olmamalıdır.
  • Çocuklara özel olarak ayarlanan videolar veya müzikle ilgili hak talebi olan videolar uygun olarak değerlendirilmez.
  • Varsa MCN’nizle birlikte şartlarımızı ve politikalarımızı (yürürlükteki Ticari Ürün Eki dahil) kabul edip bunlara uymanız gerekir.

Buna ek olarak Youtube’tan yapılan açıklamada 30.000 abone koşulunun bazı kanallar için göz ardı edilebileceği de belirtildi. Youtube yaptığı açıklamada; ”30.000’den az abonesi olan bazı kanallarda üyelikler özelliğini görebilirsiniz. Bunlar oyun kanalları veya üyeliklerin test edilmesine yardımcı olan kanallar olabilir. Oyun kanallarının daha düşük abonelik eşiğine sahip olmasının sebebi, kullanımdan kaldırılacak olan oyun uygulamasında kanal üyelikleri için minimum uygunluk eşiğinin daha düşük olmasıdır. Oyun içeriği üreticilerinin tabi olduğu gereksinimlerin YouTube genelinde aynı olmasını istiyoruz.” dedi.

Youtube Katıl Butonu Çıkmıyor? Kanal Üyelikleri Nasıl Aktif Edilir?

Youtube tarafından yapılan açıklamada, “Kanal üyelikleri henüz aktive edilen bir özellik olduğu için kimi kanallarda şu an bu özellik açıkken kimi kanallar da buna zaman içerisinde sahip olabilirler.” deniyor.

Youtube’un açıklaması şöyle: “Not: 30.000’den az abonesi olan bazı kanallarda üyelikler özelliğini görebilirsiniz. Bunlar oyun kanalları veya üyeliklerin test edilmesine yardımcı olan kanallar olabilir. Oyun kanallarının daha düşük abonelik eşiğine sahip olmasının sebebi, kullanımdan kaldırılacak olan oyun uygulamasında kanal üyelikleri için minimum uygunluk eşiğinin daha düşük olmasıdır. Oyun içeriği üreticilerinin tabi olduğu gereksinimlerin YouTube genelinde aynı olmasını istiyoruz.”

Youtube Katıl Butonu, Youtube kanalınızı seyreden kişilerin sizin kanalınıza abonelik sistemi ile üye olabileceği, bu sayede ek kazanç elde edebileceğiniz bir sistem. Gelir modeli, abonelik sistemine göre kurulmuş ve iptal etmediğiniz sürece kartınızdan ödeme tahsil edilen bir yapıda. Böylece siz iptal etmediğiniz sürece düzenli olarak kartınızdan seçtiğiniz bir miktarda çekim yapılıyor.

 

📩 04/01/2023 08:58

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*