Atık Sergisi Karaköy Tünel İstasyonu’nda

atik sergisi karakoy tunel istasyonunda
atik sergisi karakoy tunel istasyonunda

Çevresel farkındalığı artırmak için 2018 yılında İETT bünyesindeki atıkların değerlendirilmesi amacıyla bir yarışma düzenlendi. O yarışmada başarı elde eden ürünler gördüğü yoğun ilgi üzerine “Bring Your Waste to Life” adıyla projelendirildi ve “Avrupa Atık Azaltım Haftası 2020” etkinliğine başvuru yapıldı. Projede başarı elde eden 17 ürün Karaköy Tünel girişinde sergileniyor.


Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkları kontrol altına almak, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakabilmek doğrultusunda farkındalık oluşturmak amacıyla geri dönüştürülebilir atıklardan ürün tasarımı fikri geliştirildi. Bu çerçevede “Atığına Sen de Hayat Ver!” sloganıyla İETT bünyesinde bir yarışma düzenlendi.

Yarışmaya metal atıklardan hurda toplama ekipmanı, süspansiyon körüğü ve klima gaz tüplerinden saksılar, ahşap palet atıklardan masa, metal atıktan tamir takımları, rulmanlardan ve kasnaklardan, elektronik aksamdan uzaktan kumandalı araba, halojenli ampulden dekoratif süs eşyaları, ömrünü tamamlamış lastiklerden ve metal atıklardan dekoratif sehpalar gibi 24 yaratıcı proje katıldı.

20 Nisan 2018 – 25 Mayıs 2018 tarihleri arasında alınan başvuruların ardından Enerji ve Çevre Yönetim Müdürlüğü personelince yapılan ön elemede proje sayısı 17’ye düşürüldü.

Kullanılan atığın geri dönüşüme katkısına 15 puan, ürün oluşturulma aşamalarına 15 puan, ürün daha önce tasarlanmamışsa 25 puan, ürünün sosyal faydasına 15 Puan, sıfır atık yaklaşımına katkısına 15 Puan, ürünün görsel zenginliğine de 15 Puan üzerinden yapılan değerlendirmede, ödül almaya hak kazanan ürünler belirlendi.

Marmara Belediyeler Birliği’nin Türkiye Koordinatörü olduğu, atık azaltma, ürünün yeniden kullanımı ve maddesel geri dönüşüm stratejileri hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan “Avrupa Atık Azaltım Haftası” etkinlikleri, 2009’dan beri her yıl Kasım ayında düzenleniyor.

2018 yılındaki yarışmada dereceye giren ürünler, gördüğü yoğun ilgi üzerine bu yılki “Avrupa Atık Azaltım Haftası 2020” etkinliğine proje olarak sunuldu. Proje kapsamında sergilenmeye değer bulunan ürünler 21-29 Kasım haftasında Karaköy Tünel İstasyonu’nda sergilenmeye başlandı.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar