Bakan Varank, SOM ve ATMACA Füzelerinin Yerli Motorunu Test Etti

bakan varank som ve atmaca fuzelerinin yerli motoru ktj u test etti
bakan varank som ve atmaca fuzelerinin yerli motoru ktj u test etti

Bakan Mustafa Varank’ın Kale Grubu ziyaretinde SOM ve Atmaca füzelerine güç verecek KTJ-3200 motoru test edildi


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin önde gelen havacılık ve savunma şirketi Kale Havacılık ve Kale Ar-Ge’nin İstanbul, Tuzla’da bulunan tesislerine ziyaret gerçekleştirdi. Varank ziyareti esnasında devam eden projeleri inceleyerek bilgi aldı. Daha sonra öne çıkan projelerden olan yerli füze motoru KTJ-3200’ün de testi gerçekleştirildi. SOM seyir füzesi ile ATMACA gemisavar füzesinde kullanılacak yerli motor KTJ-3200’ün testi başarıyla gerçekleştirildi.

Ziyaret sonrası açıklama yapan Varank, “Motor sanayisinde öncelikle ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere KALE önemli projeler gerçekleştiriyor. Bu KALE KTJ-3200 turbojet motorumuz ise 3.200 newtonluk bir roket motoru. Şu anda savunma sanayiimizde yerli ve milli olarak geliştirdiğimiz ürünlerin bir kısmı bu boyutta ve bu güçte motorlar kullanıyor. Biz bunları yurt dışından ithal eder durumdaydık ama inşallah bunların çok kısa zamanda devreye girmesiyle birlikte çok önemli milli füze projelerimizi artık kendi motorumuzla yapabiliyor hale geleceğiz. Kendi ürünlerimizi piyasaya çıkarmış olacağız.” ifadelerinde bulundu.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Temmuz 2020’de yaptığı açıklamasında, Türk savunma sanayiinin önemli projelerinden SOM seyir füzesi ile ATMACA gemisavar füzesinde kullanılacak yerli motor KTJ-3200 ile ilgili müjdeyi vermişti. Demir açıklamasında, KALE Grubu tarafından geliştirilen, SOM ve ATMACA füzelerine güç verecek yerli motor KTJ-3200’ü yakın zamanda bu mühimmatlara entegre olarak göreceğimizi ifade etmişti.

SOM Seyir Füzesi

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ROKETSAN tarafından üretilmekte olan SOM seyir füze ailesi havadan karaya mühimmat ailesidir ve yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Gerekli olan operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma sahiptir. SOM-J seyir füzesinin envantere girmesi planlanan Milli Muharip Uçak, AKINCI TİHA ve Aksungur SİHA’da kullanılması planlanıyor. SOM-J’nin ise 2020 yılı içinde F-16’dan atışı yapılarak sertifiye edilmesi planlanıyor.

ATMACA Gemisavar Füzesi

Tüm hava şartlarında kullanılabilen ATMACA Füzesi, karşı tedbirlere dayanıklılığı, hedef güncelleme, tekrar hedefleme, görev sonlandırma kapasitesi ve ileri görev planlama sistemiyle (3D routing) hareketsiz ve hareketli hedeflere karşı etkilidir. ATMACA, tıpkı TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen ve ROKETSAN tarafından üretilmekte olan SOM’da olduğu gibi, hedefe yaklaştığı zaman daha yüksek bir irtifaya çıkarak hedef gemiye ‘tepeden’ dalış yapabiliyor.

ATMACA, Küresel Konumlandırma Sistemi, Ataletsel Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre, Radar Altimetre yeteneklerine sahiptir ve hedefini yüksek doğrulukla aktif radar tarayıcısıyla bulur. Atmaca füzesi, 350 mm çapında, 1,4 metre kanat açıklığına sahip ve 220+ km menzili ve 250 kg Yüksek Patlayıcılı Penetrasyon Etkili harp başlığı kapasitesiyle hedefini gözlem hattının ötesinde tehdit eder. Veri bağı kabiliyeti, ATMACA’ya hedef güncelleme, tekrar saldırma ve görev sonlandırma özelliklerini kazandırır.

Kaynak: DefenceTurk


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar