Çocuk Diş Doktorları Neden Önemlidir?

antalya cocuk disi
antalya cocuk disi

0 ile 13 yaş aralığında çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı bir şekilde çıkması konusunda, dişlerin koruma ve bununla beraber diş doktorlarıyla ilişkili travma yaşamamaları, çürük ya da kalıtsal bir şekilde diş etlerinde sorun oluşmaması için çocuk diş hekimleri çok önemli bir görevi üstlenmekteler.


Bir diğer adıyla Pedodonti olarak da bilinen çocuk diş doktorlarının görevlerinden biri de, çocuklarınızın yaşam boyunca diş tedavisi ile ilgili hiçbir travma yaşamadan, herhangi bir sağlık sorunu gibi tedavi görmek adına gidecekleri doktorlardan tedavi alabilmelerini sağlamasıdır. Bu sayede bir travma süreci ya da benzer bir diş sorununda hiçbir şekilde çekingen tavırları olmayacağı gibi bulundukları şehirde de kolaylıkla diş doktorlarına gideceklerdir.

Eğer Antalya’da yaşıyorsanız, burada bulunan iyi bir Pedodonti ile beraber çalışabilir, çocuğunuzun bebek yaştan çocuk yaşlara kadar kalıtsal tüm problemlerinin olmaması için iyi bir diş bakım süreci başlatabilirsiniz. Antalya çocuk diş noktasında iyi bir doktor seçimiyle beraber çocuklarınızı her konuda dişe dair sağlığını korur, kaliteli bir muayene görmelerini de sağlamış olabilirsiniz.

Eğer ilk kez bir diş doktoruna götürecekseniz, burada ağız ve diş sağlığı bilincinin çocuğunuza yansıtılması eğitimi verilirken, çürüksüz bir yaşamın neden önemli olduğunun da vurgulandığı şekilde çocuk diş hekimleri tarafından önleyici diş tedavileri uygulanır, bilgilendirilir.

İlk Çocuk Diş Tedavisinde Önemli Detaylar

Bazen çocuğunuzu diş doktoruna götürürken istemeden korkutursunuz. Bunu yapmamak adına, “korkma” gibi uyarıcı eylemlerde bulunmamaya özen gösterin. Örneğin çocuğunuza bu tarz cümleler kurmak, çocuğunuzun da aklında, “korkulacak bir yer mi?” şeklinde kalıcı bir mesaj bırakır. Bu durumda da diş doktorundan ilk görüşmede korkulmaya başlanabilir.

Diş randevuları sonrasında çocuklarınıza hediye ya da ödül gibi bir şey vermemeye çalışın. Her şeyden önce Antalya çocuk diş doktoruna gidecek çocuğunuzun normal bir süreç işler gibi bir yere gittiğini ve bu noktada hiçbir şekilde olumsuz deneyim olmayacağına dair söz dahi etmemelisiniz. Bu sayede hiçbir anormallik karşılanmayacağı gibi her şey normal karşılanacaktır.

İlk diş muayenesiyle ilgili olarak yapılan şey, ışık ve ayna sayesinde çocuklarınızın diş kontrolü yapılırken onların dişlerle ilgili de tüm soruları cevaplandırılır. Aynı zamanda herhangi bir şekilde dişe dair bir tedavi süreci başlanması gerekiyorsa, bu konu hakkında hem bilgi hem de tedavi önerileri sunulur.

Ayrıca hem besleyici hem de koruyucu besinler, çeşitli uygulamalar hakkında bilgiler verilirken anne, babalara bilgi de sağlanmış olur. Böylelikle çocuklarınızın diş çürüğü oluşması halinde ne gibi sorunlarla karşılaşacağı, onların anlayacakları dilden anlatılırken ebeveyn olarak da sizlere en doğru bilgi, çocuklarınıza yönelik şekilde sağlanır. Birçok işlem bilgisi sunulurken hiçbir şekilde ısrarcı olmamaya, çocuklarınıza karşı her zaman uyumlu olmaya ve kalıtsal bir travma yaratmamak adına bu hususlara önem vererek çocuk diş hekimlerini ziyaret etmeye özen göstermeniz gerektiğini unutmayın.


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar