Dünya’nın İlk 6G Test Uydusu Çin’den Fırlatıldı

dunyanin ilk g test uydusu cinden firlatildi
dunyanin ilk g test uydusu cinden firlatildi

Çin, Dünya’nın ilk 6G uydusu olarak anılan test uydusunu Shanxi’de bulunan Taiyuan Üssünden Long March-6 roketiyle fırlattı. Taşıyıcı roketin 6G test uydusuyla beraber 12 uyduyu daha yörüngeye götürdüğü biliniyor. Çinli CASC tarafından geliştirilen Long March-6 sıvı yakıtlı, 3 kademeli yaklaşık 1000 kg taşıyıcı kapasitesi bulunan bir roket.


Görevdeki 10 uydunun Arjantinli Satellogic tarafından uzaktan algılama sistemleriyle donatılmış yüksek çözünürlüklü gözlem uydusu olduğu biliniyor. Şirket enerji, tarım, yerleşim yönetimi gibi alanlarda harita hizmeti sunan Planet ve Maxar şirketleri arasında yerini almayı hedefliyor.

6G test uydusunun şu an için esas görev yükünün uzaktan algılama sistemleri olduğu biliniyor. Bu sayede tarım ve afet yönetimi gibi bir çok alanda işlevini sürdürecek. Asıl işlevi gözlem yapmak olan bu uydu içinde 6. nesil iletişim teknolojisinin test edileceği iletişim/haberleşme yükünü de barındırıyor.

Çin yerel haber kaynaklarının aktardığı bilgiye göre 6G’yi test edecek bileşenlerin tasarımı Çinli üniversite ve şirketler iş birliğinde gerçekleştirildi. Uydu medyada ilk 6G uydusu olarak lanse edilse de içerisinde 6G test bileşenleri bulunan bir gözlem uydusu olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

6G Teknolojisi

Veri aktarım hızının önümüzdeki yıllar boyunca 10 Gbps hıza yaklaşması bekleniyor. Şu anda kullanılan bant genişliklerinde bu hızın mümkün olmadığı yapılan çalışmalar sonucu belirlenmiş durumda. Bu sebeple 6G teknolojisi yenilikçi ve gelişmiş bir tasarım gerektiriyor.

6G çeşitli güvenlik ve gizlilik seviyelerinde protokoller, gelişmiş sinyal işleme algoritmaları ve gelişmiş alıcı-verici tasarımları gibi sayılabilecek bir çok alanda standardizasyon gerektiriyor.

Kaynak: DefenceTurk


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar