HAVELSAN’dan Yeni Tip 6 Denizaltıya Bilgi Dağıtım Sistemi

havelsandan yeni tip denizaltiya bilgi dagitim sistemi
havelsandan yeni tip denizaltiya bilgi dagitim sistemi

HAVELSAN tarafından gerçekleştirilen Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS) üretimleri, 6 denizaltı için başarıyla gerçekleştirildi.


Savunma Sanayii Başkanlığı’nın, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen başlattığı proje kapsamında, ilk denizaltı için DBDS geliştirmesi 2011 yılı Eylül ayında başlatılmıştı. DBDS sistemlerinin geliştirme, üretim ve testleri için HAVELSAN’da 9 yıl boyunca ortalama 20 kişilik Donanım ve Gömülü Yazılım Geliştirme ekibi emek verdi.

Son fabrika kabul testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından, TCG Piri Reis, TCG Hızır Reis, TCG Murat Reis, TCG Aydın Reis, TCG Seydiali Reis ve TCG Selman Reis denizaltılarının denizaltı bilgi dağıtım sistemleri tamamlanmış oldu.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Yeni Tip Denizaltı Projesinde HAVELSAN tarafından gerçekleştirilen Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS) üretimlerinin, Kasım 2020 itibarıyla, 6 adet denizaltı için başarıyla gerçekleştirildiğini bildirdi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir sosyal medyadan yaptığı açıklamada,

“Bir projemizi daha başarıyla sonuçlandırdık. Yeni Tip Denizaltı Projemizde, Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS) üretimlerinin tamamı 6 adet denizaltımız için başarıyla gerçekleştirildi. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

Nisan 2018’de TCG Piri Reis ile başlandığı belirtilen Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS) üretimlerinin sonuncusunun Kasım 2020’de TCG Selman Reis için üretilmesiyle birlikte toplamda 6 adet denizaltı için üretimin tamamlandığı ifade edildi. Söz konusu üretimin tamamlandığı denizaltılar şu şekilde:

  • Nisan 2018 – TCG Piri Reis
  • Eylül 2018 – TCG Hızır Reis
  • Aralık 2018 – TCG Murat Reis
  • Şubat 2019 – TCG Aydın Reis
  • Kasım 2019 – TCG Seydiali Reis
  • Kasım 2020 – TCG Selman Reis

Konuyla ilgili olarak HAVELSAN tarafından yapılan açıklamalarda ise, “Yeni Tip Denizaltı Projesinde, tüm denizaltıların Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemlerini (DBDS) başarılı şekilde tamamladık. DBDS’de, hedeflenen yüzde 70 yerli katkı payını, yüzde 75 seviyelerine çıkardık. Gururluyuz, mutluyuz.” ifadeleri yer aldı.

Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi

Yeni Tip Denizaltı Projesinde; havadan bağımsız tahrik sistemli 6 adet denizaltının Gölcük Tersanesi Komutanlığında azami ölçüde Türk sanayii katılımı ile inşa edilmesi amaçlanıyor. Denizaltının kalbi olarak nitelendirilen DBDS, denizaltı harekât ortamının çok zorlu kriterlerini karşılamak üzere, HAVELSAN’ın özgün ürünü olarak geliştirildi. DBDS, yeni eklenen kabiliyetleriyle, dünya genelindeki benzerlerinin önüne geçmeyi de başardı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında DBDS ile bütünleşik bir veri kayıt sistemi tasarlandı, yeni fonksiyonlara ait donanım ve yazılım güncellemeleri zamanında bitirildi ve teste tabi tutuldu.

Geçmiş dönemde yabancı firmalardan temin edilen Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemleri, HAVELSAN mühendisleri tarafından ihtiyaçlara göre geliştirilebilir ve yenilikler kolaylıkla sisteme eklenebilir duruma getirildi.

Silah, sensör ve Komuta Kontrol Sisteminden oluşan Denizaltı Savaş Sisteminin entegrasyonunda kilit rol oynayan DBDS’nin veri akışını yedekli ve kesintisiz olarak sağlaması sayesinde REİS sınıfı denizaltıların daha emniyetli seyir yapması ve harekât görevlerini en etkin şekilde icra etmesi mümkün olacak.

Yeni Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi özellikleri ile harekât sırasında sistem üzerinden akan tüm görev kritik verilerin en az 50 gün süre ile kesintisiz olarak kaydedilmesi ve depolanması sağlanabilecek. Ayrıca harekâtta kaydedilen önemli verilerinin gemide veya sahilde incelenebilmesine de imkân sağlanacak.

Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne de DBDS

2019 yılında, gelişmiş özellikleri ile yabancı denizaltı inşa ve modernizasyon programlarının dikkatini çeken DBDS’nin, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterinde mevcut AGOSTA sınıfı denizaltıların modernizasyonunda kullanılmasına da karar verildi. Fabrika ve Liman Kabul Testleri başarıyla tamamlanan projede Deniz Kabul Testi aşamasına gelindi.

Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi, HAVELSAN mühendislerinin özgün tasarım çalışmaları sonucu ürettiği ve 2012 yılında TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık yarışmasında birinci olan, 2013 yılında ise patenti alınan Gemi Veri Dağıtım Sistemleri ürün ailesinin üçüncü üyesidir. Ayrıca DBDS, bir HAVELSAN markası olarak Türk Patent Enstitüsüne 2014 yılı içinde tescil ettirilmiştir.

Tasarımdan tümleştirmeye kadar tamamen yerli olarak üretilen Denizaltı Bilgi Dağıtım Sisteminde DBDS sözleşmesi kapsamında %70 olarak öngörülen yerli katkı payı, bugün %75 seviyesine yaklaştı.

Denizaltı gemisindeki zorlu çevre koşullarında kullanılacağı için uzun ve kapsamlı dayanıklılık testlerine tabi tutulan DBDS, tüm testlerden başarı ile geçti.

Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi, ülkemizin en önemli savunma projelerinden biri olan Yeni Tip (REİS Sınıfı) Denizaltı programı için HAVELSAN tarafından gerçekleştirilen üç proje paketinden biridir.

Kaynak: DefenceTurk


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar