Pasta Cila Nedir, Araca Zarar Verir Mi? Pasta Cila Hangi Durumlarda Nasıl Yapılır?

Pasta Cila Nedir Araca Zarar Verir Mi Pasta Cila Hangi Durumlarda Nasil Yapilir
Pasta Cila Nedir Araca Zarar Verir Mi Pasta Cila Hangi Durumlarda Nasil Yapilir

Pasta cila işlemi hafif çizik kusurlarını kapatmak için uygulanan ve buna ek olarak araba boyasını daha parlak gösteren bir işlemdir. Araba için daha iyi bir görünüm sağlayabileceğinden ve yeniymiş hissi yaratabileceğinden araç alım satım işlemlerime etkileri de göz önünde bulundurulmalıdır. Burada araç sahiplerinin ilk aklına gelen soru ‘pasta cila araca zarar verir mi?’ olmaktadır. ‘Pasta cila araca zarar verir mi?’ sorusu duruma göre değişebilen bir cevap karşımıza çıkarmaktadır. Yanlış zamanda ve uzman olmayan kişiler tarafından yapılan pasta cila aracınızda bazı zararlarla sonuç verebilmektedir. Pasta cila oldukça kolay bir işlem olmasına rağmen ince bir çiziğin unutulması veya küçük olsa dahi tozlara dikkat edilmemesi durumunda bazı hatalar ve bazı sorunlar doğurabilmektedir.


Pasta ile cila birbirinden farklı iki malzemedir. Genel yanılgı olan bu malzemelerin aynı olarak bilinmesi, bu işlemlerin arka arkaya uygulanmasından ve pasta cila olarak bütünleşmesinden kaynaklanmaktadır. Bu işlem normalde iki aşamadan gerçekleşen bir sistemden oluşmaktadır. Pasta işlemi aracınızın boyasını sökerken cila ise boya kaplayan işlemdir. Yeniden ‘ Pasta cila araca zarar verir mi?’ sorusuna döndüğümüzde bu uygulama bilirkişi tarafından ve özenle yapıldığında araca zarar vermez hatta daha iyi bir görsel oluşturan yenileyici bir uygulama olarak görülebilir. İşlemde kullanılan pasta olarak isimlendirilen malzeme kimyasal çözücü ve aşındırıcı bir maddedir. Aşındırma seviyesine göre ayrılarak numaralandırılmaktadır. Bu aşındırıcı seviyesine göre pasta tercihi, aracın o an ki durumuna göre ayarlanmaktadır. Cilaya baktığımızda ise cila teflon veya silikon gibi seçenekleri olan çok çeşitli bir malzemedir. Pasta cila isimlendirilmesindeki cila pasta sonrası uygulanan bir uygulamadır. Pasta araç durumuna bakılarak yapılan bir işlem olmakla beraber gereksinim görülmezse pasta yapılmadan direkt olarak cila yapılabilme olanağı bulunabilmektedir. Bilmemiz gerekir ki pasta cila işlemi, boya korumasını sağlayan veya önleyen bir sistem değildir.

Pasta Cila Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Aracın dış temizliği sırasında fırça veya daha sert etkenlerden dolayı oluşabilecek yoğun biçimde olan çiziklerin giderilmesi için pasta cila uygulanabilmektedir.

Derinliği oldukça az olan tırnağınızın dahi hissedemediği her türlü sebepten meydana gelebilecek olan çiziklerin giderimi için de pasta cilayı kullanabilirsiniz.

Ağaç reçineleri, böcek ve kuşların sebep olduğu hoş olmayan görürünüm için yine pasta cilayı bir tercih olarak kullanabilmeniz mümkündür.

Mevsimsel olarak da meydana gelebilen güneş veya kirli havaya ek olarak sabunun da oluşturabileceği matlaşmış görüntüyü düzeltmek için pasta cilayı tercih etmeniz oldukça mantıklı bir tercih olacaktır.

Daha birçok pasta cila gerektiren veya pasta cilanın kullanılmasının tercih edilmesinin mantıklı olduğu durumlar mevcuttur. Maalesef ki derin çiziklerde pasta yapmak tek başına yeterli bir yöntem değildir. Pasta çizik bölgesinde ancak bir aşınma sağlayabileceği için bu durumu sadece daha az derinlik formuna dönüştürebilir. Derin çizikler için tercih edilmesi mantıklı ve kesin sonuçlu yöntem lokal boya olarak bilinmektedir. Güneşin etkisiyle oluşan dış görünüm hasarına bakıldığında ise pasta yapmak yine yetersiz kalacaktır. Bu hasar içinde garanti çözüm hasarı veya hasarın bulunduğu yerin tamamen boyanmasıdır.

Pasta Cila Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Pasta yapılacak aracın kesinlikle temiz olması gereklidir. Çamurlu bir aracı direk pasta yapmak fayda yerine zarar verir. Bu nedenle araç pasta öncesi gerekiyorsa yıkanmalıdır. Aracın temiz olduğuna emin olduktan sonra pasta için uygun mekan  yani mutlaka gölge, serin bir yer gerekmektedir. Güneş altında pasta yapmak pastanın kuruyup boya yüzeyinde yanmasına neden olur ve bu da istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarır. Sonra araç çin en uygun numaralı pasta seçilmelidir. Pasta numarası kullanılacak pastanın aşındırıcılık kuvvetini gösterir.
Aracımız temiz, mekan uygun ve pastamızı da doğru seçtik ve polisaj makinemizi de uygun devire getirdikten sonra makinenen ya da pastanın değmemesi gereken plastik kısımlar maskelenir ve işleme başlayabiliriz. Parça parça ilermek en uygun yöntemdir. Yani daha ön kaputtayken aracın bagaj kapağına kadar pasta sürmek olmaz. kaput biter kapıya, kapı biter diğer kapıya şeklinde ilerlenir. Cila da aynı durum geçerlidir. Pastayı makineyle yapmak daha etkili ve kolaydır ancak elle yapmakta mümkündür. Güçlükleri vardır ama imkansız değildir.
Pasta işlemini bitirdikten sonra araç komple yıkanır ve kurulanır. Tüm pasta kalıntıları giderilir. Ardında yine uygun cila seçimi yapılarak parça parça ilerlemek koşuluya işleme başlanır. Cila önce yüzeye uygunlanır, yedirilir ve ardından kuruması için beklenir. Zaten kurumamış cilayı silmek zor olcaktır. Cila kuruduktan sonra yüzeyden temizlemek için pamuk kullanmanızı tavsiye ederiz. Daha şık bir sonuç alacaksınız. Cila da bu şekilde tamamlanır. Etkisi en iyi şartlarda 3 ay sürecektir. Fakat siz ciladan sonra makinede ya da fırçayla araç yıkatma gibi işlemler yaparsanız 1 ay bile zor tabi. Pasta ya da cila boya koruma değildir ve aynı şekilde boya koruma da pastanın yerini tutmaz. Her ikisinin de maksadı farklıdır. Şöyle düşünün pastanın gideebileceği  çizik dolu bir arabaya boya koruma yapmak ne derece doğru ve mantıklı. Değil tabi ki. Boya korumayı diğer yaılarımızda anlatacağız.

sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar