PTT Kargo Sorgulama: PTT Kargo Takip Nasıl Yapılır? PTT Kargom Nerede?

PTT Kargo Sorgulama: PTT Kargo Takip Nasıl Yapılır? PTT Kargom Nerede?
PTT Kargo Sorgulama: PTT Kargo Takip Nasıl Yapılır? PTT Kargom Nerede?
Abone Ol  


Habercilik ve kargo taşımacılığının sektörünün dev firması PTT, asırların tecrübesinden aldığı güven ve yenilikçi hizmet anlayışından aldığı enerji ile her yere zamanında ulaştırıyor. “Her yere zamanında” sloganıyla hizmet veren PTT Kargo ile kargo ve kuryeleriniz adresinden alınarak hızlı ve güvenli bir şekilde alıcısına ulaştırılmaktadır. Kargo/ Kurye göndermek için internet ve telefon yoluyla müracaat yapılabilmekte olup, tüm illerimizden PTT Kargo 444 1 788 çağrı merkezi ve www.ptt.gov.tr internet adresinden gönderi siparişi alınmaktadır.

PTT Kargo ile gönderdiğiniz kargolarınızı internet üzerinden de takip edebilirsiniz. Teslim bilgileri ise kısa mesaj (SMS) veya e-posta yoluyla göndericilere ücretsiz olarak iletilir. Kargo ödemelerini PttBank hesabından ve POS cihazı bulunan PTT iş yerlerinde kredi kartından gerçekleştirme kolaylığı bulunmaktadır.

Dünyada 200’ün Üzerinde Noktaya Hızlı Teslimat ve Kolay Takip

Yurt dışı gönderilerinizde PTT tecrübesi ve güvencesiyle tanışın. TURPEX hizmeti kapsamında evrak, doküman, hediyelik eşya, uluslararası bedelli-bedelsiz ve geçici ihracat eşyalarını, fuar ve sergilerde tanıtılmak üzere ürün ve yayınları, TURPEX gönderisi olarak postaya vererek hızlı ve güvenilir bir şekilde yurt dışına gönderebilirsiniz. 200’ün üzerinde noktaya cazip fiyat ve tam zamanında teslimat avantajlarıyla kargonuzu TURPEX’leyin.

PTT Kargomat’lar, kabul esnasında alıcının cep telefonu bilgilerinin alınması şartıyla adreste teslimi sağlanamayan ihbarlı gönderiler veya PTT iş yerinde kabul sırasında Kargomat varışlı olarak gönderilen gönderilerin 7/24 hizmet veren alıcısının adresine en yakın Kargomatlara bırakılması ile müşterilerimizin bu makinelerden gönderilerini mesai saatleri dışında da kolayca alabilmelerini sağlamaktadır.

Müşterilerimiz SMS ile kendilerine gönderilecek olan akıllı şifre ile SMS içeriğinde belirtilen “PTT Kargomat 7/24” cihazından gönderilerini teslim alabilmektedir.

Alıcısına adresinde teslim edilemeyen veya Kargomat adresi varışlı gönderiler, çeşitli ebatlara sahip çelik konstrüksiyondan oluşan kutularda emniyetli bir şekilde muhafaza edilmektedir.

Otomasyon sisteminde kayıtlı alıcı GSM numarasına, gönderinin muhafaza edildiği dolabın adres bilgisi ile cihazdaki bölmenin açılmasını sağlayacak akıllı şifre SMS ile bildirilmektedir.

Gönderinin muhafaza edildiği kutu, alıcı tarafından T.C. kimlik numarası ve akıllı şifre girişi ile açılmaktadır. Ayrıca müşterilerimiz IOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlarına Kargomat 7/24 uygulamasını indirerek Kargomat cihazına bırakılmış gönderisine ait QR kodunu cihazın barkod okuma bölmesine göstererek akıllı şifre girmeden gönderisini teslim alabilmektedir.

PTT kargo ile sadece yurtiçi değil aynı zamanda yurtdışından da gönderilmiş olan posta, mektup, telgraf vb. gönderi işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Eski ve köklü bir kurum olmasının yanında güncel teknoloji ve gelişmeleri takip edişiyle bu tür hizmetleri vatandaşlar için kolaylaştırmıştır. ‘PTT kargo takip’ işlemleriniz için kullanabileceğinizin farklı alternatifler geliştirilmiştir. Günümüzde de en çok tercih edilen kargo firmalarından biri olan PTT’nin teknolojik gelişmeleri kendi bünyesinde de kullanıyor olması bu tür sorgulama işlemlerini kolaylaştırmıştır.

PTT Kargo Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT kargo ile yaptığınız gönderileri veya alıcısı olduğunuz gönderilerin ulaşım bilgilerini, tarihlerini ve zamanlarını öğrenmeniz için sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Böylelikle kargonuzun yola çıkıp çıkmadığını, yola çıktıysa hangi şubede olduğunu ya da hangi aşamada beklediğini, kargonun alıcı tarafından teslim alıp alınmadığına dair bilgilerin tamamını öğrenmeniz mümkündür. Vatandaşlar gönderileri hakkındaki güncel durumları öğrenebilmek için sıklıkla ‘kargom nerede PTT’ sorusunu sorar. Bunun yanıtını almak için kullanılabilecek birkaç farklı yol vardır.

Gönderilecek Kargoyu Adresten Alımı

Postaya verilmek istenen posta gönderilerinin, PTT tarafından gönderici adresinden alınması hizmetine “Adresten Alım Özel Hizmeti” denir. Bir defada 10 adet ve üzerinde postaya verilen APS Kurye, posta kargosu, kargo, posta kolisi, APG ve Turpex gönderileri ile sözleşmeli müşterilerden adresten alım ücreti alınmaz.

Bireysel müşterilerin il merkezi dağıtım sahasından postaya verecekleri posta kargoları ile kargolar ağırlık olarak en fazla 50 kg, hacimsel olarak 200 desiye kadar; ilçe merkezi dağıtım sahası içinde ise en fazla 30 kg ve 150 desiye kadar adresten kabul edilebilir. Kabul işlemi hizmete tahsis edilen araç ve imkanlarla sınırlıdır.

Gönderi Kargo Ücreti Öğrenmek

PTT Kargo’yu kullanarak gönderi yapacaksanız bu bağlantıdaki kargo türünü seçtikten sonra gerekli alanları doldurarak ödemeniz gereken ücreti öğrenebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Kargo Sorgulama

‘Kargo takip PTT’ işlemleri için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri internet üzerinden yapacağınız sorgulamalardır. PTT’nin kendi web sitesi üzerinden yapacağınız sorgulama işlemleri ücretsizdir ve oldukça az bir zaman alarak hızlı sonuç almanıza olanak sağlar.

Buraya tıklayarak PTT’nin kargo sorgulama ekranına giriş yapabilirsiniz. Açılan ekrandaki boş kutucuğa barkod numaranızı girerek ‘Sorgula’ butonuna tıklayınız. Eğer birden fazla gönderinin takibini gerçekleştirmek istiyorsanız, açılan ekrandaki boş kutucuğa, her satıra 1 adet barkod numarası gelecek şekilde numaraları yazıp sorgulatabilirsiniz. Tek seferde en fazla 5 adet barkod numarası yazarak sorgulatma hakkınız bulunmaktadır. Barkod numaranızı 13 hane olarak ve doğru şekilde girdiğinizden emin olmanız önemlidir. Bir gönderi yaptıysanız ve onun güncel durumunu öğrenmek istiyorsanız gönderi işlemleri sırasında faturanızla birlikte tarafınıza iletilen bu barkod sorgulama işlemlerinde kullanılmaktadır.

e-Devlet Üzerinden PTT Kargo Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kamusal işlemlerin büyük bir kısmını gerçekleştirebildiğimiz e-Devlet kapısı aracılığı ile PTT takip işlemleri de gerçekleştirmek mümkün. Bunun için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.

PTT Kayıtlı Gönderi Takibi için buraya tıklayınız. Buradan kargo, tebligat, taahhütlü, tebligat, yurtdışı veya yurtiçinden mektup gönderileri, koli vb. tüm gönderilerin kayıtlarına ve sevk noktalarından alıcısına kadar her aşamasına ulaşmanız mümkündür.

Sisteme giriş yaptığınızda öncelikle kimlik doğrulama işlemi yapmanız gerekebilir. Bunun için T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girmelisiniz. E-Devlet şifreleri her PTT şubesinden 4 TL karşılığında başvuru yaparak alınmaktadır.

Kimlik doğrulama işlemleri ardından açılan sayfada, ilgili boşluğa barkod numaranızı (posta takip numarası) girmeniz gereklidir. Bu numara faturanız veya gönderi üzerine bulunmaktadır. Daha sonra alt kısımdaki güvenlik resminde gördüğünüz karakterleri ilgili kutucuğa yazmanız gerekmektedir. Güvenlik resmindeki yazıyı okuyamıyorsanız resmin üzerine tıklayarak yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bilgileri girdikten sonra ‘sorgula’ butonuna tıklamanız sonucunda işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

İsim ile PTT Kargo Sorgulama

Genellikle barkod numarasını kaybeden veya unutan vatandaşlar kargolarını nasıl sorgulayacaklarını merak etmektedirler. Bunun için kullanabilecekleri yöntemlerden biri PTT Kargo canlı destek hattından faydalanmaktır. Sorgulama işlemi için barkod numarasını bilmiyorsanız PTT Kargo Müşteri Hizmetlerini arayarak isim soy isim bilgilerinizi kullanabilirsiniz.

PTT Kargo Müşteri Hizmetleri: 444 1 788

İlgili numarayı arayarak santralin yönlendirmelerini izleyin. Gönderi takip işlemlerine ilişkin santralin belirtmiş olduğu numarayı telefonunuzdan tuşlayın. Böylelikle bağlandığınız müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmede isim soy isim, adres, T.C. vb. bilgileriniz ile kargonuzun güncel durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

TC Kimlik Numarası ile PTT Kargo Sorgulama

Sorgulama işlemlerinizi online olarak yapmak yerine şubeden yapmayı tercih ederseniz, T.C. kimlik numaranızı kullanarak sorgulama yapmanız mümkündür.

Size en yakın PTT merkezinin nerede olduğunu öğrenmek için linke tıklayınız.

Açılan sayfada ‘en yakın şube’ alanına tıklayarak kendi adres bilgilerinizi girmeniz gereklidir. Ardından sistem adresinize en yakın PTT merkezlerini size listeleyecektir.

PTT şubelerinden gönderi takibi yapmak için öncelikle içeride ‘PTT kargo’ seçeneği ile bir sıra numarası almanız gerekmektedir. Daha sonra sıra numaranızın yandığı gişedeki görevliye gerekli bilgilerinizi vererek kargonuz ile ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz.

Aynı şekilde PTT şubelerinde kargo, mektup vb. gönderilerin kargolama işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Kargo Avantajları

 • Kontrollü teslim.
 • Teslim zamanı bilgisi.
 • Sigortalı gönderi/değer konulmuş gönderi hizmeti.
 • Kayıp veya hasar halinde tazminat ödeme.
 • Adresten alma, adrese teslim.
 • Telefon ve internet yolu ile sipariş verme.
 • Toplu kargo/kurye gönderilerine, kurumsal müşteriye ve önemli günlere özel indirimler.
 • Ücretsiz ve ücretli özel üretilmiş ambalajlar.
 • Kısa mesaj (SMS) veya e-posta yoluyla ücretsiz bilgilendirme.
 • 444 1 788 Çağrı Merkezi ve http://www.ptt.gov.tr adresinden kargo takibi.
 • PttBank Hesabından ve pos cihazı bulunan iş yerlerimizde kredi kartından ödeme
  kolaylığı.
 • Ücreti alıcıdan tahsil ve ödeme şartlı kargo/APS Kurye hizmeti.
Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar