Samsun Sivas Demiryolu Açılıyor

Samsun Sivas Demiryolu Açılıyor

Samsun Sivas Demiryolu Açılıyor

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 19 Mayıs Stadyumu’nda düzenlenecek olan 7. Olağan İl Kongresi ve gardaki Samsun-Sivas Demir Yolu Hattı Modernizasyonunun Tamamlanması Töreni’ne katılmak üzere Samsun’a geldi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 19 Mayıs Stadyumu’nda düzenlenen Samsun 7. Olağan İl Kongresi’nde konuştu. Erdoğan, İzmir’de 58 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi.

Erdoğan, Seferihisar merkezli olarak İzmir’de yaşanan deprem nedeniyle bir kez daha İzmirli kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Depremde 58 can kaybı var. Deprem sonrası 896 yaralımız var. Depremden etkilenen İzmirli kardeşlerimizin yaralarını soğuklar ve yağışlar bastırmadan sarmakta kararlıyız dedi.

Türkiye’nin ilk demir yolu hatlarından birisi olan ve 1932 yılında hizmete açılan Samsun-Sivas demir yolu hattı 83 yıl hizmet verdikten sonra 29 Eylül 2015’te modernize edilmek amacıyla ulaşıma kapatılan, teknik aksaklıklar sebebiyle açılışı geciken ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu projede daha fazla gecikmelere yol açan olursa bunun hesabını kendim soracağım” dediği Samsun’daki ulaşım yatırımlarından biri olan Samsun Sivas Demiryolu hattı bugün 1 Kasım Pazar (bugün) 16.30’da AK Parti 7.Olağan İl Kongresi’ne katılmak üzere Samsun’a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açılacak.

Daha önce de İç Anadolu Bölgesi’ne bağlantıyı sağlayacak olan Samsun Sivas Demiryolu’nu gündeme getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu çalışmalarda teknik sebepler nedeniyle biraz gecikmeler oldu. Bu projede daha fazla gecikmelere yol açan olursa bunun hesabını kendim soracağım. Tabi bu tren hattı Sivas’ta kesilmeyecek. Erzincan, Erzurum ve Kars’a uzanacak. Oradan Pekin’e demir ipek yoluna bağlayacak. Sivas Erzincan arası çalışmalar sürüyor. İnşallah adım adım hizmete sunulacak. Ayrıca Samsun’dan Sivas’a gelecek hattı da modernize ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Toplam 378 kilometre olan Samsun-Sivas demiryolu hattı AB hibeleriyle AB sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük bütçeli proje olma özelliğini taşıyor. Samsun-Sivas demiryolu hattı modernizasyon çalışmaları için 220 milyon avroluk AB hibesi verildi. Bunun yanında 39 milyon avro yerli kaynaklarca bütçe ayrıldı.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar