Bozankaya, Kocaeli Metrosu İçin Üreteceği 28 Aracın Sözleşmesini İmzala

bozankaya kocaeli metrosu icin uretecegi aracin sozlesmesini imzala
bozankaya kocaeli metrosu icin uretecegi aracin sozlesmesini imzala

Türkiye raylı sistemler konusunda çokça yol aldı. Eskiden milyarlarca lira döviz kaybına yol açan bu kalem büyük ölçüde yerlileştirildi.


Her ne kadar, kimi belediyelerimiz yabancı menşeli araçlar satın alsa da, artık ülkemizdeki firmalar her türlü raylı sistem aracını üretir hale geldi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı, daha sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yapımını üstlendiği Gebze Darıca Metrosu’nun 28 araç alım ihalesini Ankara merkezli Bozankaya firması kazandı.

İhale geçtiğimiz temmuz ayında yapılmıştı. Sonucun ise Kamu İhale Kurumu onayının ardından yeni resmileştiğini görüyoruz.

Bozankaya,‘Türkiye’nin ilk metrosu Bozankaya’dan’ başlığıyla duyurduğu gelişmeyi, “Kocaeli için Ankara tesislerimizde üretilecek 28 metro treninin tasarım ve üretim sözleşmesini imzaladık. Yaklaşık 90 metre set uzunluğunda ve en az 1.080 yolcu kapasitesine sahip olacak Bozankaya metro araçları 2022’nin son çeyreğinde teslim edilmeye başlanacak.” satırlarını ekleyip Türkiye’ye duyurdu.

Yerlileşmenin hemen her sektöre yayılması gerekiyor.

Bozankaya metro aracı için Alman Siemens ile işbirliğine gitse de bunun Türkiye’de üretiliyor olması sevindirici.

Yaklaşık 350 milyon liralık teklifle ihaleyi alan Bozankaya’nın böylece büyük bir döviz kaybının da önüne geçtiğini söyleyebiliriz.

Kaynak: İhsan Aydın / Olay


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar