İstanbulkart HES Kodu Eşleştirme Nasıl Yapılır?

istanbulkart hes kodu eslestirme nasil yapilir
istanbulkart hes kodu eslestirme nasil yapilir

Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 önlemleri kapsamında aldığı kararda toplu ulaşımda HES kodu kontrolü yapılması zorunlu hale getirildi. Halk sağlığını güvence altına alan bu karar ile birlikte, pandemi döneminde, şehir içi ulaşımının daha güvenli hale getirilmesi hedeflenmektedir.

Temaslı Kişiye Geçiş İzni Verilmeyecek!


Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılmaktadır. Covid-19 tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecektir.

Buna göre 15 Ocak’tan itibaren İstanbulkart ile HES kodu eşleştirme uygulaması başlayacak. Bu tarihe kadar İstanbulkart’ını HES kodu ile eşleştirmeyen yolcular, eşleştirme yapana kadar toplu taşıma araçlarına alınmayacak.

Eşleştirme nasıl yapılacak?

İstanbulkart HES kodu eşleştirmesi kisisellestirme.istanbulkart.istanbul adresi üzerinden TC kimlik numarası, HES kodu ve sayfada istenen diğer bilgileri girerek yapılabilecek. HES uygulamasında riskli olarak tanımlanan vatandaşlar toplu taşıma araçlarını kullanmak için kartlarını okuttuğunda turnike ve geçiş cihazı ekranlarında uyarı yazısı çıkacak. Bu uyarılar ile birlikte riskli grupta yer alan yolcuların seyahat etmesi engellenecek.


sohbet

1 Comment

  1. Turistler toplu taşıma için İstanbul Kart nasıl kullanabilir? Eşleştirme web sitesi 11 haneli Türkçe kimlik numarası gerektiriyor!

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar