AKINCI TİHA PT-3 Testleri Devam Ediyor

akinci tiha pt testleri devam ediyor
akinci tiha pt testleri devam ediyor

Baykar Savunma tarafından yerli ve millî olarak geliştirilen AKINCI Taarruzî İHA’nın 3’üncü prototipinin testleri devam ediyor.


Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, 13 Ocak 2021 günü, şahsî sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, Bayraktar AKINCI Taarruzî İnsansız Hava Aracının (TİHA) 3’üncü prototipine (PT-3) uygulanan testle ilgili görsellere yer verdi . Bahse konu paylaşımda, “Gece boyu devam eden ve başarıyla biten AKINCI PT-3 testimizden.” ifadeleri yer aldı.

Eylül 2020

Eylül 2020’de Tuz Gölü’nde yapılan TEKNOFEST Roket Yarışması’nda incelemede bulunan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Baykar tarafından yerli ve millî imkanlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA‘nın 2021 yılında göreve başlayacağı müjdesini vermişti. Bayraktar,

”Akıncı inşallah 2021’de göreve başlayacak. İkinci prototipi bitti. Biz şu an üçüncü prototipini ve seri imalat ürünü olan Akıncı’yı üretiyoruz. Geliştirme faaliyetleri devam ediyor. Kalifikasyon ve test uçuşları da halihazırda devam ediyor. İnşallah 2021’de teslimatı sonrası göreve başlaması mümkün olacaktır. Hedefimiz bu yönde.” şeklinde konuşmuştu.

Ekim 2020

Ekim 2020’ye gelindiğinde ise, Bayraktar AKINCI TİHA’nın uçuş testleri sürdüğü, Yüksek ve Orta İrtifa Asimetrik İtki Testinin de başarıyla tamamlandığı aktarılmıştı.

Söz konusu haberde, Baykar Savunma tarafından yerli ve millî imkânlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA PT-2’nin Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda uçuş testlerine devam ettiği, PT-3’ün ise ilk uçuş için gün saydığı ifade edilmişti.

Kasım – Aralık 2020

27 Kasım 2020 günü, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan açıklamada, AKINCI TİHA’nın seri üretime yönelik test faaliyetlerinde son aşamaya gelindiği ifade edilmişti. Baykar Savunma tarafından 6 Aralık 2020 günü yapılan bir paylaşımda, AKINCI TİHA’nın ilk uçuşundan itibaren geçen yaklaşık bir yıllık sürede, toplamda 61 farklı testi başarıyla tamamladığı aktarılmıştı. Bayraktar AKINCI TİHA PT-2’nin, gerçekleştirilen Orta İrtifa Sistem Doğrulama Test uçuşunda yaklaşık 6.1 km irtifada, 2 saat 26 dakika havada kaldığı belirtilmişti.

Kaynak: DefenceTurk


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar