Ethereum’un Geçmişten Günümüze Hikayesi: Ethereum Nedir? Nasıl Alınır?

ethereumun gecmisten gunumuze hikayesi ethereum nedir nasil alinir
ethereumun gecmisten gunumuze hikayesi ethereum nedir nasil alinir

Ethereum, kurucusu Vitalik Buterin’in Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda tanıtımını yaptığı bir sistemdir. Genellikle altcoin olarak bilinse de aslında blockchain teknolojisinin gelişmesini ve daha fazla alanda kullanılmasını amaçlayan yenilikçi bir sanal para birimidir.


Bu yazımızda Ethereum nedir, nasıl kullanılır? Ethereum kaç TL oldu? gibi konularda gelen soruları cevaplandırmaya çalıştık.

Bunlara ek olarak Ethereum nasıl alınır ve nasıl satılır sorularının cevabını da yazımızda bulabilirsiniz.

Ethereum Nedir, Nasıl Çalışır?

En basit haliyle Ethereum, geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmasını ve dağıtmasını sağlayan, Blockchain teknolojisine dayanan açık kaynak kodlu platformdur.

Ethereumun Amacı

Ethereum yerine kısaca, güç kaynağı anlamına gelen Ether (ETH) de kullanılabilir. Ortaya çıkış amacı Bitcoin’in bağlı olduğu blockchain sistemi üzerinde kullanıcıların yeni yazılımları oluşturmasını sağlamaktadır. Ethereum’un kullanıcılara bu özgürlüğü sağlaması ile bir çok altcoin ortaya çıkmıştır.

Ethereum sistemi ile amaçlanan, kişisel veriler gibi bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından depolanmasını ve farklı amaçlar için kullanılmasını engellemektir. İnternetten yaptığımız bütün işlemler (alışveriş, banka işlemleri, sosyal medya kullanımımız, internet geçmişimiz vb.) veriler halinde data banklarda kayıt altına alınmaktadır. Bu bilgilerin hangi amaçlar doğrultusunda kullanılacağı konusu ise tam bir bilinmezliktir.

Ethereum sistemi ile bu işlemler tamamen dağınık ve anonim bir şekilde bir çok farklı cihaz üzerinde saklanmaktadır. Böylece bu bilgilere erişim imkansız bir hale gelir ve bütün bir interneti merkezsiz bir platforma çevirir. Bu merkezsiz sistem içerisinde yer alacak  yazılımların üretilebilmesi için Ethereum, Ether kripto para biriminin yakıt olarak kullanılmasını amaçlar.

Ethereum sadece bir platform değil, aynı zamanda blockchain üzerinde çalışan bir programlama dilidir. Geliştiricilerin dağıtılmış uygulamalar oluşturmasına ve yayınlamasına yardımcı olur.

Ethereum Nasil Uretilir
Ethereum Nasil Uretilir

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum üretimi Bitcoin üretimiyle aynı yöntem gibi görünsede bazı küçük farklılıklar vardır. Bu farklılıklar Ethereum üretimini daha avantajlı hale getirmektedir.

Ethereum üretimi için öncelikle bir Ethereum cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir. Gerekli programları yükledikten sonra üretime başlayabilirsiniz. Bireysel olarak üretebileceğiniz gibi bir havuza dahil olarak da üretim yapabilirsiniz. Havuza dahil olmak üretiminizi arttıracaktır. Ethereum üretimi için yüksek işlemcili cihazlara ihtiyacınız yoktur. Üretim ekran kartı (GPU) üzerinden yapılmaktadır.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madencilik tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi bu sistemin süreklilik ve güvenliği için önem arz eden bir faktördür.  sistem gereksinimi, Bitcoin madenciliğinde özel üretim cihazlar ile karşılanan sistem gereksinimi; Ethereum madenciliğinin herkes tarafından yapılabilmesi için ekran kartı (GPU) ile karşılanmaktadır. Madenci sayısının artması, Ethereum madenciliğinde de günden güne kazancın azalmasına neden olmaktadır.

Ethereum Platformunun Avantajları Nelerdir?

Ether para birimini elde etmek Bitcoin’den daha hızlıdır ve dolaşımda Bitcoin’den çok daha fazla eter birimi vardır. Merkezi olmayan uygulamalar blockchain üzerinde çalıştığından, blok zincirinin tüm özelliklerinden yararlanırlar.

Değişmezlik: Üçüncü bir taraf veri üzerinde hiçbir değişiklik yapamaz.

Yolsuzluk ve kurcalamaya karşı koruma: Uygulamalar, fikir birliği ilkesi etrafında oluşturulmuş ve sansürü imkansız kılan bir ağa dayanmaktadır.

Güvenli: Merkezi bir arıza noktası bulunmayan ve kriptografi kullanılarak güvenli hale getirilen uygulamalar, saldırı saldırılarına ve hileli faaliyetlere karşı iyi korunur.

Sıfır kesinti süresi: Uygulamalar asla kapanmaz ve hiçbir zaman kapatılamaz.

Şu anda, dünyanın dört bir yanındaki binlerce geliştirici, Ethereuma uygulamalar geliştiriyor ve bugün birçoğunu kullanabileceğiniz yeni uygulamalar geliştiriliyor:

 • ETH veya diğer varlıklarla ucuz, anında ödeme yapmanızı sağlayan kripto para cüzdanları
 • Borç almanızı, vermenizi veya dijital varlıklarınızı yatırım için kullanmanızı sağlayan finansal uygulamalar
 • Dijital varlıkları takas etmenize, hatta gerçek dünyadaki olaylar hakkında “öngörüleri takas etmenize” izin veren merkezi olmayan pazarlar
 • Oyun içi varlıklara sahip olduğunuz ve hatta gerçek para kazanabileceğiniz oyunlar
 • Ve çok daha fazlası

Ethereum Akıllı Sözleşmesi Nedir?

Akıllı sözleşme, para, içerik, mülk, paylaşım veya değerli bir şeyin alışverişini kolaylaştırabilecek bir bilgisayar kodunu tanımlamak için kullanılan terimdir. Akıllı sözleşme blockchain üzerinde çalışırken, belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak çalışan bir bilgisayar programı gibi olur. Akıllı sözleşmeler blockchain’de çalıştığı için, sansür, kesinti, sahtekarlık veya üçüncü taraf müdahalesi olasılığı olmadan tam olarak programlandığı gibi çalışırlar.

Tüm blok zincirleri kod işleme yeteneğine sahip olsa da, çoğu ciddi şekilde sınırlıdır. Ancak bu durum Ethereum’da farklıdır. Bir dizi sınırlı işlem vermek yerine, ethereum geliştiricilerin istedikleri işlemleri yaratmalarına izin verir. Bu durum, geliştiricilerin daha önce gördüğümüz her şeyin ötesine geçen binlerce farklı uygulama oluşturabileceği anlamına geliyor.

Ethereumun Diğer Altcoinler İle Nasıl Bir İlişkisi Vardır?

Bir çok yeni yazılımın oluşturulmasına uygun  bir ortam sağlayan Ethereum, sonradan ortaya çıkan bir çok yeni coinin de işlem gördüğü bir sistemdir. Yeni bir coini piyasaya sürmek için ICO adı verilen İlk Para Teklif’lerinin, henüz piyasaya sürülmeden önce kitlesel olarak fon topladıkları sistemde, fonlar Ethereum sisteminin para değeri olan Ether ile yapılmaktadır. Böylece Ethereum sistemi dolaşıma yeni kripto para birimlerinin girmesini sağlayan bir sistem görevi görmektedir. Birçok kişi tarafından güvenilmez görülen ICO’larda bir çok kez dolandırıcılık vakaları yaşanmıştır.

Eth 2.0 Nedir?

Beş yılı aşkın araştırma ve geliştirmenin doruk noktası olan Ethereum 2.0, oldukça iddialı bir yükseltmedir. Kripto para birimi endüstrisi, Ethereum’un eski ağdaki tüm işlemleri aktif ve çalışır halde tutarken tüm kullanıcıları ve varlıkları tamamen yeni bir merkezi olmayan ağa geçirmeye çalıştığı büyüklükte ve değerde bir blok zinciri görmemişti.

Ethereum 2.0 yükseltmesinin, tüm karmaşıklığıyla tamamlanması muhtemelen uzun yıllar alacaktır. Bununla birlikte, bu raporda yer alan geliştirici yorumları, Ethereum 2.0 yol haritasındaki en büyük engelin (ve belki de en önemli dönüm noktasının) ilk lansmanı olduğunu gösteriyor.

Eth 2.0’ın ortaya çıkacak olmasıyla beraber ağın hızı ve ölçeklenebilirliği daha üst seviyelere taşınacaktır.

Ethereum 2.0 Neden Gereklidir?

Ethereum, 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana dünyanın en çok kullanılan programlanabilir blok zinciri haline geldi. Açık, izinsiz sistemler milyarlarca dolar değer yarattı ve tamamen yeni türden yazılım uygulamalarını mümkün kıldı. Ancak Ethereum’un potansiyelini gerçekleştirmek için hala ölçeklenmesi gerekiyor.

Başlangıçta Serenity olarak bilinen Eth2 yükseltmesi her zaman uzun vadeli bir vizyondu. Ethereum’a ölçeklenebilir bir proof of stake konsensüsü getirmek her zaman yol haritasında olmuştur.

Son 12 Ayın Ortalama Ethereum Fiyatı

Altcoin’ler de bu seneye güçlü başladı. Kripto para piyasasının kendisi beklenen büyük gelişmelerle birlikte 2020’ye çok iyi bir giriş yaptı. Sizler İçin derlediğimiz verilere göre son 12 aya göre ortalama Ethereum fiyatı şu şekildedir (30 günlük ortalama):

 • Aralık 2020 – 602.5 $
 • Kasım 2020 – 495,5 $
 • Ekim 2020 – 377 $
 • Eylül 2020 – 401 $
 • Ağustos 2020 – 389,5 $
 • Temmuz 2020 – 286 $
 • Haziran 2020 – 235 $
 • Mayıs 2020 –  211,5 $
 • Nisan 2020 –  177,5 $
 • Mart 2020 – 169,5 $
 • Şubat 2020 – 233 $
 • Ocak 2020 – 156 $

1 Ethereum Kaç TL Oldu?

Yazım esnasında, serbest piyasada 1 Ethereum TL fiyatı 4.670,33‘dir. Ayrıca 1 Ethereum 617,81 $ dolardır. 1 Ethereum karşılığında 4.670,33 Türk Lirası veya 617,81 $ dolar alınabilmektedir.

Ethereum fiyatı son 24 saatte 3,44% değişim ile şu anda 4.670,33 TL‘den işlem görmektedir. Son 24 saatteki Ethereum hacmi ise 13.616.547.825 $ dolar ve kripto para biriminin toplam piyasa değeri 70.418.512.153 $ dolardır. Ethereum piyasa değeri ile 2. sırada yer almaktadır.

En güncel Ethereum Haberleri için Türkiye’de “Ekonomide Kripto Para Gündemi” mottosuyla faaliyet gösteren Coinkolik’i takip edebilirsiniz.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar