İran ile Türkiye Arasında Yapımı Planlanan Yeni Demiryolu Bağlantısı Görüşüldü

Iran Islam Cumhuriyeti Yetkilileri Ile TCDD Arasinda Gorusmeler Yapildi
Iran Islam Cumhuriyeti Yetkilileri Ile TCDD Arasinda Gorusmeler Yapildi

TCDD Genel Müdürlüğü makam ve toplantı salonlarında 12-13 Ocak 2021 tarihlerinde TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Hasan Pezük, İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmand, İran İslam Cumhuriyeti Yol ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve Demiryolları Genel Müdürü Saeid Rasouli, Ticari İşler ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Morteza Jafari, Yolcudan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mir Hassan Mousavi, TCDD ve TCDD Taşımacılık Aş Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanlarından oluşan yetkililerin katıldığı toplantılar düzenlendi.


İki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi, 1969 yılında demiryolu taşımacılığına ilişkin anlaşmanın günümüz şartlarına göre güncellenmesi ve taşımacılık hacimlerinin arttırılması gündemiyle TCDD Genel Müdürlüğünü ziyaret eden İran İslam Cumhuriyeti Yol ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve Demiryolları Genel Müdürü Saeid Rasouli Başkanlığındaki RAI heyeti ve İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmand ile TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un başkanlık ettiği TCDD heyeti arasında görüşmeler yapıldı.

İlk gün Genel Müdürlük makamında yapılan görüşmede 1969 yılında iki ülke arasında imzalanmış olan demiryolu taşımacılığına ilişkin anlaşmanın günümüz şartlarına göre güncellenmesi için atılması gereken adımlar ele alındı.

Makamda yapılan üst düzey görüşmenin ardından, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Metin Akbaş başkanlığında saat 11.00’da başlayan toplantıda kararlaştırılan hususlar detaylandırılarak mutabakata varıldı. İki ülke arasında giderek artan taşımacılık potansiyelinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için neler yapılması gerektiği ve iki ülke arasında yapımı planlanan yeni demiryolu bağlantısına ilişkin son durum paylaşılarak bu bağlantıya ilişkin projelerin bir an önce tamamlanması için atılması gereken adımlar ele alındı.

İran heyeti, öğleden sonra başlayan ikinci toplantıda ise TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdür Yardımcısı Çetin Altun başkanlığında yetkililerle bir araya gelerek demiryolu ile yük ve yolcu taşımacılığına ilişkin detaylar görüştü. Mevcut potansiyelin giderek artan seyrine katkı sağlamak için atılacak adımlar kararlaştırıldı ve ilk toplantıda ele alınan gündem maddelerinin detayları görüşüldü.

Her iki toplantıda ele alınan hususların kaydedildiği tutanakları, 13 Ocak 2021 tarihinde İran İslam Cumhuriyeti Yol ve Şehircilik Bakanı ve Demiryolları Genel Müdürü Saeid Rasouli ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Genel Müdürlüğünde tekrar bir araya gelerek imzaladılar.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar