Malezya Singapur Hızlı Tren Projesi İptal Edildi

malezya singapur hizli tren projesi iptal
malezya singapur hizli tren projesi iptal

Malezya ve Singapur Hükümetleri, Kuala Lumpur-Singapur Yüksek Hızlı Tren (HSR) projesini, Malezya’nın önerdiği çeşitli değişiklikler üzerinde anlaşmaya varamayınca sonlandırmaya karar verdi.


Malezya Başbakanı Tan Sri Muhyiddin Yassin ve Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ortak bir açıklama yaparak, Yüksek Hızlı Tren (HSR) projesinin askıya alma süresinin 31 Aralık 2020’de (dün) sona ermesiyle ilgili açıklama yaptı.

“Covid-19 salgınının Malezya ekonomisi üzerindeki etkisi nedeniyle, Malezya hükümeti HSR projesinde birkaç değişiklik önerdi. Her iki hükümet de bu değişikliklerle ilgili birkaç görüşme yaptı ve bir anlaşmaya varamadı. Bu nedenle, HSR sözleşmesi 31 Aralık 2020’de sona erdi.

2021 yılın ilk sabahı yapılan açıklamada, “Her İki ülkenin yönetimi, bir takım müzakereler yapmak üzere masaya oturmuş ve teknik detaylarda istenilen anlaşmaya varılamamıştır. Malezya, projenin iptali sebebiyle Singapur’a tazminat ödeyecektir.” ifadesi kullanıldı.

Malezya’nın Kuala Lumpur ile Singapur’u birbirine bağlayacak HSR projesinin sona ermesi sonucunda 300 milyon RM tutarında tazminat ödemesi gerektiği anlaşılıyor.

Malezya’nın, iki ülkenin başkentlerini birbirine bağlamaya yönelik önceki planın aksine, dünyadaki en yoğun uçuş rotalarından biri olan, Kuala Lumpur’dan Johor Baru’ya uzanan yeni bir projeyi yapacağı tahmin ediliyor.

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur ile Singapur arasında seyahati 90 dakikaya indirmek üzere 2016’da sözleşmesi imzalanan 350 kilometrelik Hızlı Tren Demir Yolu projesi, henüz inşaatına başlanmadan Eylül 2018’de Malezya’nın talebi üzerine askıya alınmıştı.

Proje müzakerelerinin 2020’de devam etmesi beklenirken yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle müzakereler yıl sonuna kadar ertelenmişti.

Singapur Başbakanlığının açıklamasında ise, projenin iptalinin iki ülke ilişkilerini olumsuz etkilemeyeceği belirtilerek, “Malezya ile derin ve çok yönlü ilişkilerimiz devam edecektir. Her iki ülkenin ortak menfaati için yakın işbirliğine devam edeceğiz.” denildi.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar