Ömerli Barajı ve Kamp Alternatifleri

omerli baraji
omerli baraji

Ömerli Barajı, İstanbul’da, Riva Deresi üzerindedir. İstanbul’a içme suyu sağlamak amacıyla 1973 yılında inşa edilmiş bir barajdır. Ömerli Barajı, 220 milyon metreküplük su kapasitesi ile İstanbul’un en büyük su kaynaklarından biridir. Barajın yakınlarında Esenceli Köyü yer almaktadır ve bu köy kamp için ideal bir yerdir.


Ömerli Barajı kamp yerleri  oldukça fazla olup, pek çok aktiviteyi de bu bölgede barındırmaktadır. Özellikle bu çevrede istediğiniz yerde yaptığınız kamplardan herhangi bir ücret alınmamaktadır. Büyülü bir sessizlik içerisinde yer alan kuş sesleri sizi büyüleyecek. Masmavi göl ve yemyeşil ormanların kıyısında yapabileceğiniz kamplar size müthiş bir dinginlik verecektir.

Ömerli Baraj Gölüne Nasıl gidilir?

Köye ulaşım araç ile oldukça kolay. Mevki, İstanbul Bostancı’dan yaklaşık 50 km’lik bir mesafede. İstanbul’dan Şile otobanına çıktıktan sonra gözlemecilerin olduğu Avcıkoru’ya gelmeden, Esenceli tabelasını gördüğünüzde sapaktan girin ve yoldan hiç ayrılmayın. Yol asfalt olup,  mis kokular eşliğinde, keyifli bir şekilde ormanının içinden köye kadar inebililirsiniz. Köy etrafında, yani baraj çevresinde konaklayabilecek / kamp yapılabilecek muhtelif yerler bulmak mümkün. Yürüyüş yapmak, günübirlik geziler, piknik vs. için de oldukça uygun bir lokasyon. Patika ve dağ yollarında birkaç saat geçirmek, yoğun oksijenin de etkisi ile sizi çok rahatlatacak. Sonra beğendiğiniz yere kurulabilirsiniz.

Bu türlü bir doğa tatilinin tadını çıkarmak istiyorsanız. Doğada hayatta kalma ve özel beceriler kazanma konusunda BushCraft Okulundan yardım alabilirsiniz. Bushcraft bir grup bilgi ve beceri seti ve bilgi tabanına verilen genel tanımın adıdır. Merkezinde doğa sevgisi içerir ve kişinin doğada çevresini tanımasına ve onun sayesinde hayatını idame ettirebilmesini sağlar. Kısaca doğada hayatı idame ettirebilme disiplinidir. Bu öğretiyle  aşağıdaki eğitimleri almanız mümkün:

  • El Matkabı Yöntemi ile Ateş Yakmak
  • Kanamaları Durdurmak
  • Kav Mantarı ile Ateş Başlatmak
  • Kamp Çantasında Bulunması Gerekenler
  • Kamp Ateşi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Ekmek Yapımı
  • Savunma silahları nasıl yapılır

Bushcraft Nedir?

Bushcraft, vahşi doğada bulabileceğimiz doğal malzemelerin kullanılmasını açıklar. Atalarımızın kullanmış olduğu becerileri de içerisinde barındırır. Bu becerilerin edinilmesi ile birey vahşi doğada değişen şartlara hızla uyum sağlayabilir ve doğaçlama yapma konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahip olur. Bushcraft becerileri, kişinin teknolojiye veya dışarıdan alabileceği yardımlara bağlı kalmadan doğada yaşamasını oldukça uygun hale getirebilmesini öğrenmesinde yardımcı olur.

Bushcraft, bir kişinin vahşi doğada hayatta kalmasını sağlayacak olan ateş yakabilme, barınak yapabilme, su temin edebilme, avcılık yapabilme, yön bulabilme gibi birçok beceri içerir. Kıssadan hisse bu disiplin sadece hayatta kalma demek olmayıp vahşi doğada başarılı olabilme sanatıdır.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar