SATCOM Entegre Edilen Bayraktar TB2S SİHA Görev Eğitiminde

satcom entegre edilen bayraktar tbs siha gorev egitiminde
satcom entegre edilen bayraktar tbs siha gorev egitiminde

Baykar Savunma tarafından Bayraktar TB2 platformu üzerinden geliştirilen Bayraktar TB2S SİHA görev eğitimindeBaykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımda Bayraktar TB2S SİHA’nın görev uçuş eğitimi görüntülerine yer verildi. Baykar Savunma tarafından Bayraktar TB2S sistemi ile ilgili olarak ilk paylaşım Azerbaycan’ın zaferini kutlamak üzere iki adet görselle gerçekleştirilmişti. Görsellerde tasarımında değişiklik olan bir TB2 SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) göze çarpmıştı. Selçuk tarafından yapılan paylaşımda ise “Uçuyoruz gündüz gece. Bayraktar TB2S S/İHA görev eğitiminde” notu ile görüntüler paylaşıldı.

Bayraktar TB2S SİHA

Baykar Savunma mühendisleri tarafından Bayraktar TB2 SİHA platformu üzerinden geliştirilen Bayraktar TB2S SİHA’ya SATCOM anten entegrasyonu yapıldı. SATCOM üzerinden yapılan bağlantı sayesinde S/İHA’lar görüş hattı (LOS) bağlantının getirdiği menzil kısıtından kurtularak teorik olarak bağlanılan uydunun kapsama alanı kadar geniş bir alanda yer kontrol istasyonu ile iletişim kurabiliyor ve daha geniş bir alanda, daha yüksek menzilde görev yapabiliyor.

Yakın bir zamanda SİHA’lar kullanılan elektro optik kamera konusundaki ambargolar ile gündeme gelmiş, kısa bir sürede ASELSAN CATS’in entegre ettiği sistemler test edilmişti.

TB2S SİHA’nın henüz resmi lansmanı yapılmadığı için hangi SATCOM’un kullanıldığı bilinmiyor. Ancak yerli olarak CTech firmasının ürettiği SATCOM sistemi bulunuyor. Bu nedenle ambargo tehlikesi olmadığı değerlendirilebilir.

Kaynak: DefenceTurk


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar