TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli?

tcdd tasimacilik genel mudurlugune hasan pezok atandi
tcdd tasimacilik genel mudurlugune hasan pezok atandi

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanılığına 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle Hasan Pezük atanmıştır.


233 sayılı Kanun Hükmünde Kararmamenin 24 üncü maddesi il 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Karamamesinin 2, 3 ve 4 üncü maddeleri gereğince, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Yazıcı görevden alınmış ve bu suretle boşalan TCDD Taşımacılık AŞ. Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına Hasan Pezük atanmıştır.

Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünde açık bulunan. 1. Bölge Müdürlüğüne, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Karamamesinin 2 ve 3 üncü maddeleri gereğince Necmettin Acar atanmıştır.

Hasan Pezük Kimdir?

Hasan Pezük, 1970 yılında Gümüşhane’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Gümüşhane de tamamladı. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezun olan Pezük, 1996 Yılında İETT Genel Müdürlüğünde memuriyete başladı.

İETT Genel Müdürlüğünde, Yapı Bakım Onarım Daire Başkanlığı, Raylı Sistemler Daire Başkanlığı ve Makine İkmal Daire Başkanlığında Kontrol Mühendisliği, Kontrol Amirliği, Özel Projeler Müdürlüğünde Raylı sistem Proje yöneticiliği görevlerini yaptı.

2006 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Fen İşleri Daire Başkanlığı Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğüne Müdür Yardımcısı, 2009 yılında Müdür olarak ataması yapıldı. 2010 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı -Raylı Sistem Müdürlüğünde Müdür Yardımcısı, 2012 Yılında Raylı Sistemler Müdürü olarak görevlendirildi.

Hasan Pezük Genel Müdürlüğe atanmadan önce TCDD Modernizasyon Dairesi Başkanı olarak görev yapıyordu.

50 yaşında olan Hasan Pezük, meslek hayatının büyük bir bölümünde Raylı Sistem Projelerinin Fizibilite, Etüt, Tasarım ve Yapım aşamalarında başarılı çalışmalar gerçekleştirdi. İstanbul’daki Metro ve Tramvay sistemlerinin yaygınlaştırılmasında yaptığı çalışmalarla çok önemli katkılar sağladı.

Hasan Pezük ayrıca, İstanbul İBB İştirak Şirketlerinde Kültür A.Ş Yönetim Kurulu Üyeliği (2009-2012), İGDAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği (2012-2017), KİPTAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği (2017-2019) görevlerinde de bulundu.

Son olarak Hasan Pezük, Kamuran Yazıcı’nın yerine TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.


sohbet

1 Comment

  1. tcdd ye genel müdür olmak için iett denmi gelmek lazım.kurumda yetenekli uzman yokmu..sık sık değiştirmek yanlış

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar