TSK’da Pars 6×6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Dönemi Başlıyor

tskda pars x taktik tekerlekli zirhli arac donemi basliyor
tskda pars x taktik tekerlekli zirhli arac donemi basliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Pars 6×6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç dönemi başlıyor. 6×6 Pars Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ile ilgili olarak son resmi açıklama T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapıldı. Başkanlık sosyal medya hesabı Twitter üzerinden “Türk Savunma Sanayii 2021 Hedefleri” paylaşımında 2021 yılı içerisinde güvenlik güçlerine teslim edilmesi planlanan sistemler hakkında açıklamalarda bulunuldu. Yapılan aktarımda “TSK envanterinde ilk olacak Pars 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araçların ilk teslimatları yapılacak.” ifadesine yer verildi.


Son olarak ise Irak Savunma Bakanı Jumaah Enad Saadoonn’un FNSS tesislerini de gezisi esnasında PARS 6×6 zırhlı araçları görülmüştü. Geziye dair Irak Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan videoda Özel Kuvvetler Komutanlığı için üretilen FNSS PARS 6×6 (MKKA) aracının ilkinin üretiminin oldukça ilerlemiş olduğu görüldü.

İlk Etapta 12 adet PARS 6×6

Temmuz 2020’de, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan proje kapsamında geliştirilen Pars 6×6 Mayına Karşı Korumalı Aracın ilk montajı gerçekleştirilmişti.

Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Yıl sonuna kadar sürecek olan kalifikasyon testlerinin ardından araçlarımızın tamamı 2021 yılında envantere girecek ve ilk defa TSK’nın kullanımına sunulmuş olacak. Dünyada ilk dediğimiz bazı özelliklere sahip olan bu aracımızın ayrıca ihraç potansiyeli de çok yüksek. Bu kabiliyetli aracın güvenlik güçlerimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 12 adetle başlayacağız bu sürece. Daha fazla ürünle devam edeceğini umuyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Yerli ve Milli Motorlar için TÜMOSAN

25 Aralık 2019 tarihinde TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. (TÜMOSAN) ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS) arasında imzalanan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi Alt Yüklenici Sözleşmesi kapsamında, FNSS tarafından TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. ‘ye avans ödemesi yapıldığı TÜMOSAN tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklama ile duyurulmuştu.

18 Ekim 2018’de ÖMTTZA Projesi’nde kullanılacak yerli ve milli motorlar için TÜMOSAN ile FNSS arasında görüşmelere başlanmıştı. 4 Nisan 2019 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS) arasında imzalanan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi sözleşmesi kapsamında, FNSS’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edeceği 100 adet Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araca entegre edilmek üzere, tedarik edilecek Motorlar için TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. (TÜMOSAN) ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında 25 Aralık 2019 tarihinde 100 adet motor tedariki ve entegre lojistik destek hizmetlerini içermekte olup sözleşme garanti süresi dahil 72 ay olan Yerli Motor Tedariki Alt Yüklenici Sözleşmesi imzalanmıştı.

Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi

İlk defa yerli ve milli bir motorun askeri araçlara entegrasyonunun planlandığı sözleşmede; FNSS’nin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ve Jandarma Genel Komutanlığı’na sağlayacağı 100 adet 8×8 ve 6×6 araçlarda TÜMOSAN mühendisleri tarafından tamamen yurt içi imkanlarla geliştirilmiş olan dizel motorlar kullanılacaktır.

Sözleşmede, TÜMOSAN’ın hazırda geliştirmiş olduğu motorların, proje gereksinimlerine uygun şekilde, Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlara entegrasyonu ve kalifikasyonunu içeren bir proje modeli kurgulanmış olup, motorların tamamının uyarlaması, üretimi, entegrasyonu ve kalifikasyonu yurt içinde yapılacaktır.

Proje kapsamında:

  • 30 adet 6×6 Komuta Aracı
  • 45 adet 8×8 Sensör Keşif Aracı
  • 15 adet 6×6 Radar Aracı
  • 5 adet 8×8 KBRN Aracı
  • 5 adet 8×8 Zırhlı Muharebe Aracı teslim edilecek.

ÖMTTZA Projesi kapsamında; araçlarda kullanılacak, 7.62 mm ve 25 mm insansız silah sistemleri, elektro-optik, radar, haberleşme, komuta kontrol ve seyrüsefer sistemleri tasarım ve üretimini ASELSAN gerçekleştirecek olup, araçlara entegre edilecek yerli motorlar TÜMOSAN tarafından geliştirilip, üretilecek.

Kaynak: DefenceTurk


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar