Avrupa’nın İkinci Büyük Tersanesi Aliağa’da Olacak

avrupanin ikinci buyuk tersanesi aliagada olacak
avrupanin ikinci buyuk tersanesi aliagada olacak

Aliağa’da yapımına başlanan ve 3 yıldan az bir sürede tamamlanacak olan Çaltılıdere Yat ve Tekne İmalat Tesisi Projesi, bölge ekonomisinin lokomotif güçlerinden biri olacak. İzmir’in Aliağa ilçesinde 150 milyon euroluk bir yatırım ile tamamlanacak olan yat tersanesi, bölge ekonomisine önemli katkı sağlayacak.T.C. Ulaştırma Bakanlığı, Denizcilik Müsteşarlığının “Ege Bölgesinde Yat İnşa Yerleri Belirleme Çalışmaları” ile “Mevcut Tersanelerin modernizasyonu ve geliştirilmesi, yeni Tersane bölgelerinin belirlenmesi ve de dağınık halde bulunan tekne ve yat imalat yerlerini bir araya getirecek tesislerin oluşturulması” çalışmaları kapsamında; Aliağa İlçesi, Çaltılıdere köyü, Hacı Ahmet Koyu’nda, 1.200 dönüm saha yat inşa ve çekek alanı olarak belirlendi. Belirlenen yat inşa ve çekek alanı ile ilgili 1/5000 ve 1/1000 imar planları onaylanmış ve kullanma izin sözleşmesi imzalanmış ve bu çerçevede yapılan ihale sonucunda dolgu işlemine başlanmıştır.

YATEK Ne Amaçla Kuruldu?

Kısa adı YATEK olan Yat ve Tekne İmalatçıları Endüstrisi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’nin ana amacı, Denizden uzak, sanayi sitelerinde ve farklı noktalarda dağınık olarak faaliyet gösteren Yat ve Tekne İmalatçılarını bir araya getiretrek ve daha verimli üretim yapmalarını temin etmek ve proje ile dünya pazarlarında boy ölçüşebilmek, ülkemize büyük döviz girdisi sağlamaktir.

Üç  yıl içinde bitmesi planlanan projenin yatırım bedeli: 150 Milyon €, proje alanı: 1.200.000 m2 ‘dir. 86 adet imalathane inşaa edilecek olup, tahminen 15.000 kişi istihdam edilecek.

Caltilidere Yat ve Tekne Imalat Tesisi
Caltilidere Yat ve Tekne Imalat Tesisi

Çevre halkının hizmetine sunulmak üzere proje kapsamında; tekne bağlama yeri, futbol sahası, oyun parkları ve Cami inşa edilecek.

Bacasız ve çevreye zararı sıfıra indirgenmiş projede çevreye zararı olmayan inşa malzemeleri kullanılacak ve atık ayrıştırıcılı arıtma tesisi kurulacak.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar