Bayraktar AKINCI Taarruzi İHA Atışlı Testlere Hazırlanıyor

bayraktar akinci taarruzi iha atisli testlere hazirlaniyor
bayraktar akinci taarruzi iha atisli testlere hazirlaniyor

Baykar Savunma tarafından yerli ve millî olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI Taarruzî İHA atışlı testlere hazırlanıyor.Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar Twitter hesabından yaptığı paylaşımla AKINCI TİHA prototiplerinin yer aldığı bir dizi görsel paylaştı. Selçuk Bayraktar yaptığı paylaşımda, “3 AKINCI 1 yerde. Semalarımızda Hür ve Özgür…” ifadelerine yer verdi. Paylaşılan görsellerde AKINCI TİHA’nın 3 adet prototipi yer alırken AKINCI TİHA PT-2’nin kanatlarının altındaki silah istasyonları dikkat çekti. Yine paylaşılan görsellerin sol alt köşesinde AKINCI TİHA’da kullanılacak mühimmatlar yer alıyordu.

Paylaşılan görselde (aşağıdaki) sol alt kısımda silah istasyonlarına yüklenecek CİRİT 2.75″ Lazer Güdümlü Füze ile Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) görünüyor. Yakın bir zaman diliminde Bayraktar AKINCI TİHA’nın atışlı testlerine başlanması planlanıyor. Atışlı testlerle birlikte 2021 yılı içerisinde kalifikasyonların tamamlanıp kuvvetlere teslim sürecine başlanacak.

Seri Üretim AKINCI TİHA

Selçuk Bayraktar, Ocak 2021’de paylaşmış olduğu videoda BAYKAR tesisleri içerisinde yürüyerek konuşurken arka planda kameraya yansıyan araçlar arasında seri üretim sürecine giren AKINCI Taarruzî İHA platformu da görünüyor. Bahse konu videoda 2021 yılı içinde envantere girecek AKINCI TİHA’nın yanı sıra Uçan Araba CEZERİ’nin 3 adet prototipi, seri üretimi devam eden yeni nesil Bayraktar DİHA’nın 2 adet prototipi ve Bayraktar TB2 SİHA sistemleri görünüyor.

Eylül 2020

Eylül 2020’de Tuz Gölü’nde yapılan TEKNOFEST Roket Yarışması’nda incelemede bulunan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Baykar tarafından yerli ve millî imkanlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA‘nın 2021 yılında göreve başlayacağı müjdesini vermişti. Bayraktar,

”Akıncı inşallah 2021’de göreve başlayacak. İkinci prototipi bitti. Biz şu an üçüncü prototipini ve seri imalat ürünü olan Akıncı’yı üretiyoruz. Geliştirme faaliyetleri devam ediyor. Kalifikasyon ve test uçuşları da halihazırda devam ediyor. İnşallah 2021’de teslimatı sonrası göreve başlaması mümkün olacaktır. Hedefimiz bu yönde.” şeklinde konuşmuştu.

Ekim 2020

Ekim 2020’ye gelindiğinde ise, Bayraktar AKINCI TİHA’nın uçuş testleri sürdüğü, Yüksek ve Orta İrtifa Asimetrik İtki Testinin de başarıyla tamamlandığı aktarılmıştı.

Söz konusu haberde, Baykar Savunma tarafından yerli ve millî imkânlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA PT-2’nin Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda uçuş testlerine devam ettiği, PT-3’ün ise ilk uçuş için gün saydığı ifade edilmişti.

Bayraktar AKINCI TİHA PT-2’nin, gerçekleştirilen Orta İrtifa Sistem Doğrulama Testi uçuşunda yaklaşık 6.1 km irtifada, 2 saat 26 dakika havada kaldığı belirtilmişti.

Kasım – Aralık 2020

27 Kasım 2020 günü, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan açıklamada, AKINCI TİHA’nın seri üretime yönelik test faaliyetlerinde son aşamaya gelindiği ifade edilmişti. Baykar Savunma tarafından 6 Aralık 2020 günü yapılan bir paylaşımda, AKINCI TİHA’nın ilk uçuşundan itibaren geçen yaklaşık bir yıllık sürede, toplamda 61 farklı testi başarıyla tamamladığı aktarılmıştı.

Kaynak: DefenceTurk


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar