HAVELSAN’ın Orta Sınıf BARKAN İnsansız Kara Aracı İlk Kez Görüntülendi

havelsanin orta sinif barkan insansiz kara araci ilk kez goruntulendi
havelsanin orta sinif barkan insansiz kara araci ilk kez goruntulendi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki heyet, HAVELSAN’ı ziyaret ederek yapılan çalışmalar üzerinde incelemelerde bulundu.Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile Havelsan’da incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında, HAVELSAN tarafından geliştirilen orta sınıf çok maksatlı insansız kara aracı Barkan da ilk kez görüntülendi.

HAVELSAN, 8 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu logo lansmanı sırasında, insansız hava ve kara araçlarına müşterek harekat kabiliyeti kazandırdığını duyurmuştu. Platformlara kazandırılan yeni kabiliyetle birlikte insansız hava ve kara araçlarında, faydalı yük ve alt sistemler entegre edilerek tek merkezden müşterek harekatın yapılabileceği ifade edilmişti. BARKAN İKA sistemi de aslında ilk kez burada görüntülenmişti.

Gerçekleştirilen logo lansmanı sırasında duyurulan yeni kabiliyetle birlikte, HAVELSAN tarafından otonom kabiliyet kazandırılmış başka İKA platformları da sergilenmişti. ASELSAN tarafından geliştirilen SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi (UKSS) ile donatılan Otonom İnsansız Kara Aracı, sergilenen platformlar arasındaydı. İlk kez sergilenen Otonom İKA’nın, insansız hava araçlarıyla müşterek harekat kabiliyetine de sahip olduğu belirtilmişti.

Bakan Akar ve Komuta Kademesinin HAVELSAN Ziyareti

Havelsan’a gelişinde Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şeker, Genel Müdür Mehmet Akif Nacar ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Bakan Akar, tamamlanan ve devam eden projelere ilişkin brifing aldı.

Savunma sanayinin önemine vurgu yapan Bakan Akar, “Dostlarımız, müttefiklerimiz, dost bildiklerimiz istenilen, parasını ödediğimiz malzemeyi bir şekilde bize vermemekte ısrar ediyor. Yapılan tüm girişimlere rağmen bu konuda ciddi sıkıntı, rahatsızlık var. Herhangi bir ‘ambargodan’, ‘tahditten’ bahsedilmiyor ama şu veya bu sebepten, bazen bürokratik, bazen mali, bazen iklim şartları bazen salgın gibi sebeplerle bu iş uzayıp gidiyor.” diye konuştu.

Bunun farkında olduklarını dile getiren Bakan Akar, şunları kaydetti: “Dolayısıyla kritik silah ve sistemlerin bizim egemenlik ve bağımsızlığımızla doğru orantılı olduğunu bilin. Silahla savaşanla bilgisayarla çalışan bir yazılımcının büyük benzerliği var. Bizi bu sıkıntılardan kurtarmak için fabrikalar, tasarımcılar, üretimdeki herkesin elini taşın altına koyup çalışması lazım. Hakkımızı, hukukumuzu koruyabilmek için güçlü bir orduya ihtiyacımız var. Güçlü ordu demek, insan ve malzeme demek. Savunma sanayinin Türk Silahlı Kuvvetleri için çok önemli olduğunu biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın desteği, liderliğiyle savunma sanayinde yerlilik ve millîlik oranı yüzde 70’lere yükseldi. Ancak önümüzde gideceğimiz çok daha yol var. Vatan millet aşkıyla dolu Mehmetçiğin eline ne kadar yüksek teknolojiye dayalı silah verirseniz sonuç o kadar başarılı olur. Türk Silahlı Kuvvetleri tarihten gelen millî, manevi ve mesleki değerlerine uygun olarak sadece kendi ülkesi ve milleti için değil aynı zamanda, BM, NATO ve AGİT çerçevesinde karada, denizde ve havada bölge ve dünya barışına katkı vermeye devam ediyor.”

Biz Piyadeyiz

Brifingin ardından Bakan Akar beraberindeki TSK Komuta Kademesi ile Simülasyon, Otonom ve Platform Yönetim Teknolojileri binasına geçti. Burada Hezarfen Paraşüt Eğitim Simülatörü başta olmak üzere simülatörleri inceleyen Bakan Akar, Keskin Nişancı Eğitim Simülatörü’nü bizzat denedi.

Kendisinin “piyade” olduğunu hatırlatarak simülatörün başına geçen Bakan Akar, 450 metre uzaklıktaki bir hedefi tek atışta vurdu. Bakan Akar, daha sonra Havelsan tarafından Türk Hava Yolları için üretilen Airbus A320 Tam Uçuş Simülatörünü inceledi. Bakan Akar, burada Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile İstanbul üzerinde kısa bir uçuşu da gerçekleştirdi.

Orta sınıf çok maksatlı insansız kara aracı Barkan ve diğer sistemleri de incelemesinin ardından Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi Havelsan’dan ayrıldı.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar