İstanbul Yeni Havalimanı Hakkında

istanbul yeni havalimani hakkinda
istanbul yeni havalimani hakkinda

Üçüncü Havalimanı olarak da tabir edilen İstanbul Yeni Havalimanı Türkiye’nin İstanbul şehrinde inşaatı tamamlanan uluslararası bir projedir. İstanbul’un Avrupa Yakası’nda ve Karadeniz kıyısında yapılmış olan Havalimanı 76 kilometrekarelik bir alanda inşa edilmştir. 29 Ekim 2018 tarihinde hizmete açılan İstanbul Yeni Havalimanı yılda 150 milyon yolcu kapasitesine sahip birbirinden bağımsız olan 6 pistte oluşmaktadır.İlk uçuş TK2124 koduyla 29 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’dan Ankara’ya yapılmıştır. Tüm etapları tamamlandığında 76,5 km2 alana, yıllık 200 milyon yolcu kapasiteye çıkarılabilen 2 terminali ile birbirinden bağımsız altı pisti olacak şekilde hizmet verebilecektir. İnşa aşamasında iken havalimanının proje ismi İstanbul Yeni Havalimanı olarak belirlenmesine karşın, tamamlandığında adı İstanbul Havalimanı olarak açıklanmıştır. Yeni havalimanı için yapılan ihaleyi 3 Mayıs 2013’te İGA yatırımcılarının oluşturduğu Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) cumhuriyet tarihinin en yüksek teklifi olan 22,152 milyar euroluk bir teklif ile kazanmıştır. İGA’nın 2019 yıl sonu itibarıyla ortaklık yapısı şu şekildedir: %35 Kalyon Havacılık ve İnşaat A.Ş., %25 Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., %20 Mapa İnşaat ve Ticaret A.Ş. ve %20 Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. İhalenin ardından, projenin temeli 7 Haziran 2014 tarihinde atılmıştır. 

Pistler 

7 Haziran 2014 yılında temeli atılan projenin adı İstanbul Havalimanı’dır. İstanbul Yeni Havalimanı Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi adına yapılmaktadır. İstanbul Yeni Havalimanı saatte 120’ye yakın uçağın iniş ve kalkışını düzenleyecek şekilde yapılmaktadır. Apron kapasitesi 500 uçak olan havalimanında dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A-380 de iniş ve kalkış yapabilecektir.

 • Havalimanına ait büyük uçakların iniş ve kalkışlarına uygun 3,5–4 km uzunluğunda Karadeniz’e dik olan 5 pist ve Karadeniz’e paralel uzanan 1 pist olmak üzere toplam 6 pist bulunuyor.
 • Bu pistler sayesinde F kodlu en büyük yolcu uçakları Airbus A380 ve Boeing 747-800 alana iniş yapabiliyor.
 • Bulunan iki taksi yolu 3.500 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde. Bu taksi yollarının acil pist niteliği bulunuyor. Bunlara bağlı küçük taksi yolları da inşa edildi.

İstanbul Yeni Havalimanı Kral Fahd Havalimanı ve ABD’de bulunan 3 havalimanından sonra dünyanın 5. büyük havaalanı olacaktır. Yap-işlet-devret modeli ile yapılan proje tüm maliyetleri ile birlikte yaklaşık 10 milyar euroya mal olacaktır.

Hava trafik kontrol kulesi

İstanbul Yeni Havalimanı‘na yapılan hava trafik kontrol kulesi 90 metre yüksekliğinde olup 17 katlı olarak projelendirilmiş ve lale figürü ile 2016 uluslararası Mimarlık ödülünü kazanmıştır. Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile entegre olarak çalışacak olan Havalimanı, yüksek hızlı tren ile de bağlantılı olacaktır Taksim’den havalimanına demiryolu taşımacılığı ile 15 dakikada ulaşılması hedeflenmektedir.

İstanbul havalimanı test merkezi 

Havalimanında COVID-19 dolayısıyla 5,000 m2’lik bir alana kurulan test merkezidir. PCR, Antikor ve Antijen testleri yapılmakta olup günlük 10,000 test kapasitesine sahiptir. 

Bu bağlamda alınan havalimanında alınan diğer önlemler şunlardır. 

 • Tüm yolcular hem terminal binasında hem de alanda maske takmak zorundalar.
 • Güvenlik kontrol bölgelerinde temassız güvenlik önlemleri alındı.
 • Tüm yolcuların vücut ısıları termal kamera ile kontrol edilmektedir.
 • X-Ray’den geçen tüm yolcu bagajları ultraviolet ile sterilize edilmektedir.
 • Yolculara açık tüm alanlarda el sterilizasyon sıvıları mevcuttur.
 • Terminal binaları otonom robotlar ve UV ışık ile sterilize edilmektedir.
 • Bilgilendirici tabelalar ile sosyal mesafe sürekli hatırlatılmaktadır.
 • Terminale 24/7 temiz hava sirkülasyonu sağlanmıştır.
 • Alandaki yolcu otobüsleri her kullanımdan sonra dezenfekte edilmektedir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar