Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı 2 Yılda Tamamlanacak

kocaeli sehir hastanesi tramvay hatti yilda tamamlanacak
kocaeli sehir hastanesi tramvay hatti yilda tamamlanacak

Ocak ayında Cephanelik ve Şehir Hastanesi önünde ilk kazması vurulan tramvay hattı projesi, üçüncü kol olan Bekirdere’de de başladı. 284 milyon liralık projenin 2 yılda tamamlanması planlanıyor.Özgürkocaeli’den Süriye Çatak Tek’in haberine göre; Kocaeli Şehir Hastanesi ile kent merkezi arasındaki ulaşımın sağlanması amacı ile projesi yapılan tramvay hattının çalışmaları ocak ayında başladı. Cephanelik ve Şehir Hastanesi önünde başlayan çalışmalar Bekirdere’de de start aldı. İlk etapta uygulama projelerinin eksik olması nedeniyle şehir merkezi tarafında başlamayan çalışmalar planının tamamlanması ile birlikte start aldı. Tramvay hattının iki yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

OCAK AYINDA BAŞLADI

Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulaştırma Bakanlığına devredilen Şehir Hastanesi Tramvay Hattı’nın ihalesi 17 Eylül’de yapıldı. Eze İnşaatın kazandığı ihale çerçevesinde yer teslimi 30 Ekim’de yapıldı. Şantiye yeri bulunmaması nedeniyle iş programı aylarca sarktı. Daha sonra Eze İnşaat, Karayolları’nın Şehir Hastanesi bağlantı yollarını yapmak için kullandığı şantiyeyi aldı. Şantiyenin bulunması ile birlikte ocak ayında inşaat başladı.

BEKİRDERE’DE DE BAŞLADI

Temelleri 2015 yılında atılan ve 5 yıldır tamamlanamayan Şehir Hastanesinde Karayolları’nın bağlantı yollarını tamamlamasının ardından tramvay hattının inşaatı ilk olarak hastane önünde ve Cephanelik bölgesinde başladı. Cephanelikte istinat duvarları ve ile birlikte hummalı bir çalışma devam ederken, hastane önünde ise tünel geçişi için kazı devam ediyor. İki bölgede ocak ayında başlayan çalışmanın ardından şimdi de Bekirdere’de çalışma başladı.

284 MİLYONLUK YATIRIM

Şehir Hastanesine yapılacak tramvay hattı 3,1 kilometre uzunluğunda, 5 istasyondan oluşacak. 50 kilometre/saat tasarım hızına sahip hattın, Otogar ve Kuruçeşme hattına da entegre edilecek. Proje sayesinde, tramvay hattında günlük 39 bin ilave yolcu gelecek ve kent merkezindeki trafik yoğunluğu da azalacak. Projenin 2 yılda bitirilmesi planlanıyor. Tramvay hattı 284 milyon liraya mal olacak.

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar