Konya Karaman Hızlı Tren Hattı Test Sürüşleri 15 Mart’a Kadar Devam Edecek

konya karaman hizli tren hatti test surusleri marta kadar devam edecek
konya karaman hizli tren hatti test surusleri marta kadar devam edecek

Konya – Karaman Hızlı Tren Projesi kapsamında yapımı tamamlanan Sinyalizasyon Tesislerinin ETCS Seviye-1 tren dinamik test çalışmalarına 08.02.2021 tarihinde Çumra İstasyonundan başlandı. Çumra istasyonundan başlayan Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı test sürüşleri 15 Mart’a kadar devam edecek.Konya Karaman Hızlı Tren Projesi tamamlandığında Konya-Karaman arası 1 saat 15 dakika olan seyahat süresi 35 dakikaya düşecek.

Konya-Karaman hat kesiminde; altyapı, üstyapı, elektrifikasyon işleri ile istasyon düzenleme işlerinin tamamlanmasının ardından hat elektrikli olarak işletmeye alınmıştı. Sinyalizasyon çalışmalarının da tamamlanmasının ardından hat üzerinde sinyalizasyon testlerine “Seviye-1 Test” olarak Çumra İstasyonunda başlandı. Sinyalizasyon sistemi test prosedürüne uygun olarak yürütülen çalışmalarda açık hat ve istasyon içi sinyalizasyon sistemlerini ayrı ayrı testleri demiryolu aracı ile yapılıyor. İlk olarak Kaşınhan-Çumra İstasyonları arasında başlanan dinamik tren testleri devam edecek.

102 km ve 200 km/s uygun olarak inşa edilen hat kesiminde; 1.8 milyon m3 kazı, 1.7 milyon m3 dolgu, 74 adet köprü ve menfez, 11 adet yaya alt ve üstgeçidi inşa edildi.

Ayrıca Konya-Karaman-Ulukışla hattının diğer bölümü olan 135 kilometrelik Karaman-Ulukışla kesiminde ise çalışmalar devam etmekte olup, %73 fiziki ilerleme sağlandı. Proje kapsamında; 200 km/s hıza uygun olarak inşa edilen yeni demiryolunun yapımı ile 2 adet tünel, 12 adet köprü, 44 adet alt-üstgeçit ve 141 adet menfezin yapımı da planlandı. Sinyalizasyona yönelik tasarım çalışmaları devam ediyor.

Proje kapsamında Konya-Karaman-Adana arasında 200 km/s hıza uygun hızlı tren hattı inşa edilmesiyle birlikte; Konya ve Ulukışla üzerinden gelen yüklerin Mersin ve İskenderun limanlarına daha hızlı aktarılması ve günlük 34 çift tren olan hat kapasitesinin 3 kat arttırılması hedeflendi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar