Adana Mersin Tren Seferleri Başlatılsın

adana mersin tren seferleri baslatilsin
adana mersin tren seferleri baslatilsin

Adana ve Mersin’de emek ve demokrasi platformları, Adana-Mersin tren seferlerinin başlatılması için gar önlerinde eş zamanlı basın açıklamaları gerçekleştirdi.Ortak basın metnini okuyan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan ve BTS Mersin İl Temsilcisi Önder Alıcı, vatandaşın ekonomik, sağlıklı, nitelikli ulaşım hakkını kullanmasının önemli olduğunu belirterek tren seferlerin bir an evvel başlatılmasını istedi.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında 28 Mart 2020 tarihinde getirilen şehirlerarası ulaşım kısıtlamasının 4 Mayıs 2020’de kademeli olarak kaldırılmaya başladığı hatırlatılan açıklamada “Otobüs, uçak seyahatleri ile Marmaray, Başkentray, İZBAN ve Yüksek Hızlı Tren seferleri tekrar başlatılırken şehirlerarası ana hat ve bölgesel tren seferleri hâlâ başlatılamadı” denildi.

Diğer ulaşım araçlarına göre daha ekonomik olduğu için halkın tercih ettiği, birçok kişinin işe gidiş gelişlerde kullandığı Adana-Mersin tren seferlerinin neden başlatılmadığını sorulan açıklamada, halkın yaşadığı mağduriyetin giderilmesini istedi.

“İŞE GİDİŞTE TREN KULLANAN EMEKÇİLER DE MAĞDUR OLDU”

Açıklamada, günlük yaklaşık 12 bin yolcunun seyahat ettiği Adana-Mersin tren seferinin iptal edilmesiyle bu illerde çalışan vatandaşların, bulaş riskinin daha yüksek olduğu dolmuş, otobüs gibi araçlara daha yüksek ücretler ödeyerek seyahat etmeye mahkûm edildiklerine dikkat çekildi.

Demir yolu personelinin de yolcu trenleri çalışmadığından, göreve gidiş gelişlerde zorluklarla karşılaştığı dile getiirilen açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

“Bölgesel trenlerin iptal edilmesi ile Mersin,Tarsus, Yenice, Adana arası işe giden kamu çalışanları, işçiler ve vatandaşlarımızın seyehat esnasında maddi anlamda çok sıkıntı yaşamaktadırlar. Tren seferlerinin ne zaman başlayacağına yönelik sorulara; TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü resmi hesaplarından ‘Trenlerimiz hazırlanıyor’ şeklinde cevaplar vermiştir. Geçen bir yıllık sürede herhangi bir hazırlık yapılmadığını üzüntüyle karşılamaktayız. Vatandaşlarımızın ucuz, sağlıklı, nitelikli ulaşım hakkını kullanması oldukça önemlidir. Koronavirüs tedbirleri göz önüne alınarak tren seferlerin bir an evvel başlatılması, demiryolu çalışanlarının ve vatandaşların acil beklentisidir. Bu kapsamda, Adana halkı olarak Adana-Mersin bölgesel tren seferleri başta olmak üzere, tüm tren seferlerinin pandemi koşullarına uygun şekilde gerekli önlemlerin alınarak bir an evvel başlatılmasını istiyoruz.” (Kaynak: EVRENSEL)

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar