Bayraktar AKINCI İHA’nın Harekat Yarıçapı 5000 Km

bayraktar akinci ihanin harekat yaricapi km
bayraktar akinci ihanin harekat yaricapi km

Baykar Savunma tarafından yerli ve millî olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI Taarruzî İHA’nın harekat yarıçapı 5000 km



Gazeteci İbrahim Haskoloğlu, 27 Şubat 2021 tarihinde Twitch üzerinden Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile röportaj gerçekleştirdi. Haluk Bayraktar röportajda Akıncı Taarruzi İHA’nın 2021 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine gireceğini belirtti. Akıncı’nın farklı kuvvetler bünyesinde görev yapabileceğini de sözlerine ekledi. Akıncı İHA’nın taarruzi amaçlı 2500 km yarıçap menzile sahip olduğunu ve istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) için ise 5000 km harekat yarıçapı olduğunu söyledi.

Ayrıca Akıncı Taarruzi İHA’nın elektronik harp sistemi sayesinde kendini gizleyeceğini ve radarda kendini farklı yerde göstereceğini belirtti. Akıncı’nın motorları konusunda alternatifleri olduğunu ve şuanda tercihlerinin Black Sea Shield (Baykar-Ivchenko Progress ortak girişimi) AI-450T motorları olduğunu söyledi.

AKINCI TİHA Atışlı Testlere Hazırlanıyor

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar Twitter hesabından yaptığı paylaşımla AKINCI TİHA prototiplerinin yer aldığı bir dizi görsel paylaşmıştı. Selçuk Bayraktar yaptığı paylaşımda, “3 AKINCI 1 yerde. Semalarımızda Hür ve Özgür…” ifadelerine yer vermişti. Paylaşılan görsellerde AKINCI TİHA’nın 3 adet prototipi yer alırken AKINCI TİHA PT-2’nin kanatlarının altındaki silah istasyonları dikkat çekmişti. Yine paylaşılan görsellerin sol alt köşesinde AKINCI TİHA’da kullanılacak mühimmatlar yer alıyordu.

Paylaşılan görselde (aşağıdaki) sol alt kısımda silah istasyonlarına yüklenecek CİRİT 2.75″ Lazer Güdümlü Füze ile Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) görünüyor. Yakın bir zaman diliminde Bayraktar AKINCI TİHA’nın atışlı testlerine başlanması planlanıyor. Atışlı testlerle birlikte 2021 yılı içerisinde kalifikasyonların tamamlanıp kuvvetlere teslim sürecine başlanacak.

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar