Süveyş Kanalındaki Kriz Demir İpek Yolu İçin Fırsat

suveys kanalindaki kriz turkiye icin firsat
suveys kanalindaki kriz turkiye icin firsat

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Ankara Sanayi Odası Mart Ayı Meclis Toplantısı”nda sanayicilerle bir araya geldi. Türkiye’nin dünya demiryolu taşımacılığında kısa zamanda söz sahibi olduğunu belirten Karaismailoğlu, geçtiğimiz günlerde yaşanan Süveyş kanalındaki krizin Türkiye için fırsat olduğunu belirtti.

“Türkiye’nin demiryolu ve liman bağlantıları dünya ticareti için önemli fırsatlar sunuyor”Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı projesi ile Türkiye’nin dünya demiryolu taşımacılığında kısa zamanda söz sahibi olduğunu belirten Karaismailoğlu, geçtiğimiz günlerde yaşanan Süveyş kanalındaki krizin Türkiye için fırsat olduğunun altını çizerek şu şekilde konuştu:

“Bu hat ile Pekin’den Londra’ya uzanan orta koridorun ve Demir İpek Yolu’nun en stratejik bağlantı noktası haline gelmiştir. Orta Koridor ayrıca, Ülkemizin liman bağlantıları sayesinde Asya’daki yük trafiğinin Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Akdeniz bölgesine ulaşması için önemli fırsatlar sunmaktadır. Orta Koridor rotası etkin kullanıldığı takdirde, halen yıllık 710 milyar dolar tutarında olan Avrupa-Çin ticaret trafiğinden, ülkemizin ve Orta Asya ülkelerinin ekonomik fırsatlar elde edilebileceği aşikardır.”

“ 5G’ye hızlı bir şekilde geçiş yapabilmek, en önemli gündem maddelerimizden”

Bakan Karaismailoğlu; ülkemizdeki bilişim, iletişim ve haberleşme alanındaki büyük yatırımlarda yerli sanayicilerin süreçlere aktif olarak katılımını sağladıklarını belirterek; “Şu anda bilişim teknolojilerinde çığır açacak 5G’ye hızlı bir şekilde geçiş yapabilmek, en önemli gündem maddelerimizden. 5G projesinde önemli görevler üstlenen 10 firmamızın bir araya gelerek uyumlu bir iş modeli belirledik. Bu amaçla geliştirdiğimiz, ‘Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’ne TÜBİTAK da destek veriyor. 2015-2016 döneminde mobil işletmecilerin yerli malı belgeli donanım ve yazılım yatırımlarının toplam yatırım içindeki oranının ancak yüzde 0,98 idi. Bu durum karşısında yetkili kurumlarımız, sektörde arz ile talep birimlerini bir araya getirerek üretim eko sistemini harekete geçirdi. Çaba ve çalışmalar meyvesini de verdi nitekim. Dördüncü yatırım döneminde donanım ve yazılımdaki yerlilik oranı yüzde 23’leri geçti” dedi.

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar