Bakan Karaismailoğlu’ndan Kanal İstanbul Açıklaması

bakan karaismailoglundan kanal istanbul aciklamasi
bakan karaismailoglundan kanal istanbul aciklamasi

71. Karayolları Bölge Müdürleri Toplantısı’nda konuşan Bakan Karaismailoğlu, “Dev projemiz Kanal İstanbul Türkiye’nin gündeminde” dedi.Karaismailoğlu, “Şu an itibariyle, Kanal İstanbul’un proje çalışmaları, imar planları tamamlanmıştır ve ihale hazırlıkları devam etmektedir. Çok yakın bir zamanda bu projeye başlayacağımızı ve kısa sürede tamamlayacak güçte ve kararlılıkta olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı eski Bakanı Cahit Turhan, Bakan Yardımcısı Enver İskurt ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’nun da katıldığı 71. Karayolları Bölge Müdürleri Toplantısı’nın açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Toplantıda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının yatırımları ve projeleri ile ilgili önemli bilgileri kamuoyu ile paylaşan Karaismailoğlu, Türkiye’nin gündeminde olan dev proje “Kanal İstanbul” ile ilgilide önemli açıklamalarda bulundu.

“Dev projemiz Kanal İstanbul Türkiye’nin gündeminde”

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı projesi ile dünya demiryolu taşımacılığında kısa zamanda söz sahibi olduğumuzu belirten Bakan Karaismailoğlu, bu hat ile Türkiye’nin Pekin’den Londra’ya uzanan orta koridorun ve Demir İpek Yolu’nun en stratejik bağlantı noktası haline geldiğini bildirdi. Karaismailoğlu, “Bildiğiniz gibi dev projemiz Kanal İstanbul Türkiye’nin gündeminde. Bu yüzden Kanal İstanbul projesi gibi Türkiye’nin geleceği için önemli ve stratejik bir projenin çok iyi anlaşılması ve gerekliliğinin doğru anlatılması zaruridir. Dünyanın büyüyen ve gelişen ticaret yolları perspektifinden baktığımızda Kanal İstanbul’un aciliyeti zaten apaçık görülmektedir” dedi.

Karaismailoğlu, “Karadeniz ve Hazar’daki enerji hareketliliği ve Karadeniz ile Ege kıyılarında yapılan liman yatırımları bizlere şunu gösteriyor: Orta Koridor’un ve Kuzey Güney Koridoru’nun kesişiminde bulunan İstanbul, dünya ticaretinin odak şehri olacak ve Boğazlar’dan geçen yük miktarı her yıl artacaktır. Buna bağlı olarak 2050 yılında yıllık 78 bin gemi geçişinin olacağı İstanbul Boğazı’ndaki olası bir duraksama dünya ve ülke ekonomisini çok ciddi zararlara uğratabilecek bir risk teşkil etmektedir. Kanal İstanbul ise gemi geçişi için ideal bir su yolu olarak projelendirilmiştir. Bu proje Türkiye’nin vizyon projesi olduğu kadar dünya ölçeğinde bakıldığında da en büyük lojistik projelerinden biridir. Şu an itibariyle, Kanal İstanbul’un proje çalışmaları, imar planları tamamlanmıştır ve ihale hazırlıkları devam etmektedir. Çok yakın bir zamanda bu projeye başlayacak ve kısa sürede tamamlayacak güçte ve kararlılıkta olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim” diyerek, konuşmasını tamamladı.

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar