Eskişehir Ankara Yüksek Hızlı Treninde Korku Dolu Anlar

eskisehir ankara yuksek hizli treninde korku dolu anlar
eskisehir ankara yuksek hizli treninde korku dolu anlar

Eskişehir’den Ankara’ya giden Yüksek Hızlı Tren’in, dün akşam saat 18.10 seferinde meydana gelen iki olay yolculara kelimenin tam anlamıyla kabusu yaşattı. İddiaya göre YHT önce yanlış yola girdi, ardından sağ salim Ankara’ya ulaşan yolcular karantina şöku yaşadılar.İstikbal Gazetesi’nin haberine göre, dün akşam saat 18.10’da Eskişehir Garından hareket eden Yüksek Hızlı Trenin önce yanlış yola girdiği iddia edildi. Polatlı-Konya makasında yaşandığı ileri sürülen yanlışlık kısa sürede fark edilince içerisi yolcu dolu tren geri manevra yaparak asıl güzergâhına girdi. Sağ salim Ankara’ya ulaşan yolcular sabah gele telefon ile 2’nci bir şoku yaşadı. Trendeki bir yolcuda virüsün olduğu haberi trenle gelen vatandaşların ikametlerinde karantinaya alınmasına neden oldu.

Faciadan Geri Manevra

Facianın eşiğinden dönüldü. Dün akşam saat 18.10’da Ankara’ya gitmek üzere Eskişehir Garından hareket eden Yüksek Hızlı Trende (YHT) Büyük panik yaşandı. Sinyalizasyon hatası az daha yeni bir tren faciasına yol açıyordu. Daha önceden de aynı hata yüzünden çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği tren kazasına bir yenisi daha ekleniyordu. İçi yolcu dolu Yüksek Hızlı Trenin Polatlı Konya güzergâhının kesiştiği kavşakta yanlış yola girdiği iddia edildi. Yanlış istikamette yaklaşık 40 kilometre ilerleyen Yüksek Hızlı Tren hatanın anlaşılması üzerine acilen durduruldu. Ankara treni karşı yönden gelmekte olan Konya treni ile çarpışmamak için geri giderek yeni bir facianın yaşanmasının da önüne geçildi. Yüksek Hızlı Tren sinyalizasyon hatası nedeniyle Ankara Garına 20 dakika süre ile gecikmeli olarak ulaştı.

Trenden İndiler Karantinaya Alındılar

Eskişehir’den hareket eden Yüksek Hızlı Trende bir yolcuda virüs vakasına rastlanıldı. Trendeki tüm yolcular için karantina kararı çıkartıldı. Olay dün yaşandı. Akşam saat 18.10’da Eskişehir Garından Ankara’ya gitmek üzere hareket eden Yüksek Hızlı Trende seyahat eden ve ismi açıklanmayan bir yolcuda virüsün tespit edilmesi Devlet Demir Yolları yetkililerini harekete geçirdi. Akşam treni ile Başkent’te giden yolculara sabah saatleri itibarı ile telefon ile bilgi verildi. Trende olan yolculardan Şükriye Ercan, “Akşam treni ile Ankara’ya dönenler arasındaydım. Sabah telefon ile arayan yetkili geldiğim trendeki bir yolcuda virüse rastlanıldığının tespit edildiğini söyledi.10 gün boyunca dışarı çıkmama birileri ile görüşmemem istendi. İkametimde kendimi izole altına aldım” dedi.

Eskişehir Ankara YHT’de Korku Dolu Anlar Haberine TCDD’den Açıklama

Eskişehir’den Ankara’ya giden Yüksek Hızlı Tren’in, dün akşam saat 18.10 seferinde yanlış yola girdi, haberine  T.C Devlet Demiryollarından (TCDD) açıklma geldi .

TCDD’den yapılan açıklama şöyle;

İlgili haberde; seferi gerçekleştiren yüksek hızlı trenin, sinyalizasyon hatası nedeniyle arızalı makastan geçtiği, Ankara yerine Konya yönüne saparak bu yolda yaklaşık 40 kilometrelik bir yolculuk yaptığı ve Konya yönünden gelen tren ile çarpışmamak için de geri manevra yaptığına dair gerçeği yansıtmayan iddialar yer almıştır.

Söz konusu iddialara ilişkin;

• Saat 18.30’da Ankara’dan Konya’ya yol ayrımını sağlayan Polatlı bölgesindeki makaslarda şehir şebekesinden kaynaklı enerji dalgalanması nedeniyle geçici bir arıza oluşmuştur.
• Eskişehir’den saat 18.10’da hareket eden yüksek hızlı trenin, arızalı makaslarda bekletilmemesi için Polatlı yol ayrımında manevraya tabi tutulmuş ve bu nedenle seferde 12 dakikalık bir gecikme yaşanmıştır.
• Sahadaki bakım birimlerinin müdahalesi ile arıza saat 19.00’da giderilmiştir.
• Operasyon tamamen YHT Trafik Yönetim Merkezi kontrolünde ve sinyalizasyon sistemi ile gerçekleştiğinden, herhangi bir kaza tehlikesi meydana gelmemiştir.

Dolayısıyla yukarıdaki açıklamalarımız ışığında “Eskişehir-Ankara Yüksek Hızlı Treninde Korku Dolu Anlar” başlıklı yazınızdaki kurumumuza ilişkin iddiaların düzeltilerek toplumumuza gerçek bilgilerin verilmesi doğru bir davranış olacaktır.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar