Hasankeyf-2 Köprüsü Yılda 29 Milyon Lira Tasarruf Sağlayacak

hasankeyf koprusu yilda milyon lira tasarruf saglayacak
hasankeyf koprusu yilda milyon lira tasarruf saglayacak

Yeni yerine taşınan Hasankeyf’e ulaşımı sağlayacak aynı zamanda Batman-Midyat Yolu’nda yapılan Hasankeyf varyantı baraj gölet geçişi sorununa çözüm olacak Hasankeyf-2 Köprüsü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, milletvekilleri, kamu kurumlarının ve yüklenici firmaların temsilcilerinin katılımıyla hizmete sunuldu.Törene video konferans ile bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat Yolu üzerindeki Hasankeyf-2 Köprüsü’nün 1.001 metrelik uzunluğuyla ülkemizin en uzun köprüleri arasında yer aldığını söyledi. Bölünmüş yol standardında inşa edilen köprünün toplam yatırım tutarının 439 milyon lirayı bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğab, köprü ile Hasankeyf’in yeni merkezine ulaşım sağlanacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dicle Nehri üzerinde yükselen bu dev eserin Batman Mardin ve Habur Sınır Kapısı arasındaki irtibatı da sağlayarak, bölge ticareti üzerinde çarpan etkisi oluşturacağını vurguladı.

Son 19 yılda şehirler arasındaki gelişmişlik farklarını giderme yönünde adımlar attıklarını ve ulaştırma yatırımları noktasında 932 milyar lira kaynak kullandıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhuriyet tarihimizde yapılan yatırımların kat be kat fazlasını son 19 yıla sığdırmayı başardık. Bilhassa ulaştırma alanında Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırdık. Ülkemizin potansiyeline ve gücüne; milletimizin inancı ve azmiyle her şeyin üstesinden gelebileceğine yürekten inandık.” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise, Hasankeyf Köprüsü’nü bir altın halka gibi nakşettiklerini belirterek, “Köprümüzle birlikte, Batman, Mardin ve Habur Sınır Kapısı arasındaki bağlantı güvenli bir şeklide sağlanacak. Hasankeyf Köprüsü yöre halkımızın daha tasarruflu, daha ekonomik bir şekilde seyahat etmesini sağlayacak.” diye konuştu.

Yapılan her projenin tasarruf kadar çevresel sonuçları açısından da değerlendirildiğini bildiren Bakan Karaismailoğlu, Hasankeyf Köprüsü ile zamandan 20 milyon lira, akaryakıttan 9 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 29 milyon liralık tasarruf elde edileceği, kısalan mesafeler sayesinde atmosfere 3 bin 895 ton daha az emisyon salınımı olacağı bilgilerini paylaştı.

Batman’da halen yapımı devam eden karayolu projelerinin toplam maliyetinin 1 milyar 914 milyon lira olduğunu hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, hiçbir coğrafi istisna tanımadan bütünsel kalkınma yolculuğuna muazzam bir gayretle devam ettikleri, 2003’ten bu yana Batman’da sadece 15 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu on katın üzerinde artırarak, 162 kilometreye çıkardıklarını söyledi.

Projenin tamamen Türk mühendis ve işçilerin bilgisi, deneyimi ve alın terleriyle gerçekleştirildiğini söyleyen Bakanımız, ulaşım ve haberleşme projelerinde yerli ve milli teknolojilerin, kaynakların ve bilgi birikiminin payının her geçen gün arttığını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, milletvekilleri, kamu kurumlarının ve yüklenici firmaların temsilcileri açılış kurdelesini keserek köprüyü hizmete açtı.

Ilısu Baraj Göleti geçişinde yer alan Hasankeyf-2 Köprüsü, hibrit tasarımla inşa edildi. Maksimum ayak yüksekliği 90 m, maksimum açıklığı 168 m olan köprünün 681 metresi dengeli konsol, 320 metresi prefabrik kirişli olarak tesis edildi.​

Projesinin ana iş kalemleri kapsamında; 221 bin m³ toprak işi, 129 bin m³ beton, 35 bin 500 ton betonarme demiri, 1.867 ton öngerme-ardgerme çeliği, 12 bin m kazık, 128 adet kiriş, 2 bin 252 ton bitümlü sıcak karışım imalatı yapıldı.

Köprü ile; bölgede kesintiye uğrayan ulaşım, daha konforlu şekilde yeniden sağlandı. Batman üzerinden Mardin ve Habur Sınır Kapısı’na uzanan güzergahtaki ulaşım standardı artırılmış, bölgenin sosyo-ekonomik gelişimine katkı sunulmuş oldu. ​

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar