Sahil Güvenlik İçin İnşa Edilen Hızlı Karakol Botu Denize İndirildi

sahil guvenlik icin insa edilen hizli karakol botu denize indirildi
sahil guvenlik icin insa edilen hizli karakol botu denize indirildi

Ares Tersanesi tarafından Sahil Güvenlik için inşa edilen ARES 35 FPB hızlı karakol botlarından ilki denize indirildi.Ares Tersanesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 122 botun inşasından oluşan en büyük gemi inşa projesinde ilk karakol botunun denize indirildiği açıklandı. Sahil Güvelik Komutanlığı tarafından 105 adet alınacak olan hızlı karakol botları Adalar Denizi’nin yanı sıra Türkiye’nin tüm karasularında kullanılacak. ARES 35 FPB Ares Tersanesi tarafından Sahil Güvenlik Komutanlığı için geliştirilmiş bir hızlı karakol botudur.

İlk kez üretilecek

Şubat 2018’de Savunma Sanayii Başkanlığı (o dönem müsteşarlığı), resmî internet sitesinde Kontrol Botu Projesi İhale İlanı yayınlanmıştı. Proje kapsamında, Sahil Güvenlik Komutanlığı ihtiyacına binaen 105 adet Kontrol Botu tedarik edileceği açıklanmıştı. 5 firmanın teklife çağrı dosyası aldığı ihalenin Ares Tersanesi’ne verilmesi kararlaştırılmıştı. Sahil Güvenlik Komutanlığı için ilk kez üretilecek ve saatte 35 deniz mili hıza ulaşabilecek ARES 35 FPB kontrol botları, Ege Denizi’nin yanı sıra Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de de kullanılacak ve kaçakçılığa karşı daha etkin mücadele yürütecek.

İnsan kaçakçılığının yanı sıra denizlerdeki tüm adli olaylara müdahale edebilmesi beklenen kontrol botları, ağırlıklı olarak küçük kasabaların limanlarında konuşlandırılacak. Kontrol botlarına kadrolu personel atanmayacak, ihtiyaç halinde bölgenin sahil güvenlik ve jandarma ekipleri tarafından kullanılacak.

ARES 35 FPB, 35 deniz milinin üzerinde olağanüstü hız kabiliyeti ve zorlu çevre koşullarına uygun deniz tutma özellikleri ile kendini kanıtlamış bir karakol botudur. Düzensiz göç, arama ve kurtarma, insan kaçakçılığına karşı mücadele ve güvenlik için tasarlanmış ve inşa edilmiştir.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar