Jandarmaya Gövde Destekli Kalkan Taşıma Sistemi Teslim Edildi

jandarmaya govde destekli kalkan tasima sistemi teslimati
jandarmaya govde destekli kalkan tasima sistemi teslimati

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) projesi kapsamında geliştirilen BALA KTS-14 Gövde Destekli Kalkan Taşıma Sisteminin ilk prototipleri Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edildi.Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) projesi kapsamında Jandarma envanterindeki mini balistik kalkanı personele ergonomik olarak taşıtabilecek özgün iç mekanizmaya sahip biyomekanik bir sistem Adger Mühendislik firması tarafından geliştirildi. Sistem, 14 kg ağırlığındaki balistik kalkanı dengeli ve ergonomik şekilde taşıyor, baş seviyesinde koruma sağlıyor. Personelin daha uzun süre kalkan taşımasını sağlayan sistem, hafif tasarımıyla 24 cm hareket kabiliyeti sağlıyor. Sistem ayrıca atış isabetini ve dayanıklılığı artırıyor.

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) personeli katkılarıyla Hacettepe Üniversitesinde yapılan biyomekanik testlerin başarıyla tamamlanması akabinde, ilk prototiplerin teslimatları Jandarma Genel Komutanlığına yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Güvenlik güçlerimize sahada hızlı ve kolay kullanım sağlayan sistemler geliştirmeye devam ediyoruz. Biyomekanik sistemle balistik kalkanı daha ergonomik ve etkili hale getiren BALA KTS-14 sisteminin geliştirmesinde emeği olanları kutluyorum”

35 mm HSS Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Projesi’nde teslimatlar devam ediyor

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter hesabından yaptığı paylaşımla 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Projesi kapsamında Aselsan ana yükleniciliğinde üretilen Ateş İdare Cihazı ve Modernize Çekili Top sistemlerinin TSK’ya teslimatlarının devam ettiğini duyurdu.

SSB Prof. Dr. İsmail Demir Twitter hesabından yaptığı paylaşımda: “Katmanlı hava savunma sistemimizi güçlendiriyoruz. 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Projemiz kapsamında Aselsan ana yükleniciliğinde ürettiğimiz Ateş İdare Cihazı ve Modernize Çekili Top sistemlerinin TSK’ya teslimatlarına devam ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar