Reyting Sıralamaları Nasıl Belirlenir? En çok Reyting Alan Programlar!

reyting nedir
reyting nedir

Türk sinema ve dizi sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler izleyicinin de sektöre olan ilgisini arttırdı. Artık dizilerin konusu ve oyuncuları kadar ekonomik verileri ve reyting sıralamaları da ilgi görür hale geldi. Bu durumda reyting takip araçlarının gelişmesine sebep oldu.Birçok internet sitesi günlük reyting sonuçlarını açıklamaktadır. İzleyicinin büyük ilgi gösterdiği reyting sonuçları haber.com tarafından anlık olarak verilmektedir. Aynı zamanda haber.com reyting sıralamalarıyla alakalı çeşitli güncel verileri ve gelişmeleri sürekli olarak okuyucuları ile paylaşmaktadır. Haberimizde reyting ile ilgili aklınıza gelebilecek tüm bilgileri tek bir çatı altında toplamaya çalıştık.

Reyting

Reyting nedir?

Reyting televizyon kanallarının izlenme oranlarına verilen addır. Tabii bu kadar kısaca anlatıp geçmeyeceğiz. Gelişen teknoloji ile birlikte televizyon yıllardır evlerimizin özel ürünlerinden. Bazı günler vaktimizin çoğunu televizyon başında geçiriyoruz. Televizyon’da dizi, film, maç, program, yarışma vb. birçok program izleme şansımız var. Bunlarla birlikte daha birçok tarzda yayın televizyondan izlenebilir. Bu severek izlediğimiz yapımların yapımcılar ve patronlar tarafından yapılma sebebi reklam alarak para kazanmaktır. Bunun için de reyting almak gerekir.  Canlı TV olarak reyting nedir sorusuna örnekle cevap verelim.

Reyting

Reyting nasıl ölçülüyor?

Reyting ölçümü için öncelikle ölçümü gerçekleştirmekle görevlendirilen şirket, illerdeki sosyal yapıları inceleyerek denek olarak kullanılacak ailelerin seçimini yapıyor. Araştırmalar sonucu denek olarak belirlenen ailelerin televizyonlarına, “peoplemeter” adlı izleyici ölçüm cihazları yerleştiriliyor. Bu cihazlar, her gece belirlenen saatlerde verileri merkeze gönderiyor.

İzleyicilerin evine kurulan bu sistem, hiçbir ailede uzun süreli kalmıyor. Peoplemeter’ı kullanmaya başlayan izleyicilerin her yıl yaklaşık %20’si değişiyor. Bunun dışında, düzenli olarak televizyon izlemeyen aileler de sistemden çıkarılıyor. Ayrıca evin sosyoekonomik yapısı da değişiklik gösterdiğinde, örneğin evin çocuğu evlenip evden ayrıldığında da kurulan düzenek geri alınıyor.

Reyting

TOTAL, AB ve ABC1 nedir?

Reytingler, TOTAL, AB ve ABC1 olarak gruplara ayrılmaktadır. Her grup ayrı özellikler barındıran hanelerin verilerine göre şekillenmektedir. Reklam şirketleri en çok AB grubunu dikkate almaktadırlar. Nedeni ise bu gruba dahil olan hanelerin alım gücü ve eğitim durumlarının yüksek olmasıdır. AB grubunda yer alan hanelerin çoğu üniversite mezunu ve memurdur.

Gruplarda kategori c, d, e olarak düşmeye devam etmektedir. E grubu, eğitim ve ekonomi durumu en düşük olan haneleri TOTAL grubu ise a, b, c, d ve e kategorilerinin toplamını temsil etmektedir.

Dünyada reyting ölçümünü kim yapıyor?

Reyting ölçümleri dünya genelinde birçok ülkede Nielsen adlı araştırma şirketi tarafından yapılıyor. 1989 yılında AGB Anadolu AŞ adıyla ülkemizde ölçümlere başlayan şirket, çalışmalarına ilk olarak 150 hane ile İstanbul’da başlamıştı.

Günümüzde AGB Nielsen adıyla hizmet vermekte olan şirket, 2011 yılına kadar çalışmalarını devam ettiriyordu ancak daha sonra Nielsen hakkında ortaya çıkan bazı şaibeli durumlar sebebiyle ölçüm işlemleri için yetki, TNS adlı şirkete devredildi.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar