ASELSAN, KAMA Aktif Koruma Sisteminin Geliştirilmesine Başladı

aselsan kama aktif koruma sisteminin gelistirilmesine basladi
aselsan kama aktif koruma sisteminin gelistirilmesine basladi

Düşük çevresel hasarlı ve yakın mesafede etkili KAMA Aktif Koruma Sistemi’nin geliştirmesine başlandı. ASELSAN SST ve REHİS Sektör Başkanlıkları tarafından, çeşitli platformlara yönelik aktif koruma sistemi geliştirme çalışmalarına sensör, silah ve mühimmat konularında edinilen tecrübe kullanılarak devam ediliyor. Bu kapsamda görece düşük çevresel hasarlı ve yakın mesafede etkili KAMA Aktif Koruma Sistemi’nin, mühimmatıyla birlikte ASELSAN öz kaynakları ile geliştirilmesine yönelik çalışma başlatıldı.

Aktif Koruma Sistemleri, korunan araca/bölgeye yaklaşan tehdit mühimmatını (anti-tank roketleri vb.) algılayıp, tehdidin belli mesafede tetiklenmesini ya da imhasını sağlayan tehdit özellikleri, platform kısıtları, istenmeyen kayıplar ve ardıl etkilerle ilgili gereksinimler dikkate alınarak geliştirilmesi gereken öz savunma sistemleridir.

ASELSAN Çözümü Aktif Koruma Sistemleri

ASELSAN tarafından yürütülmekte olan iki farklı aktif koruma sistem projesi mevcut. Bu projelerden biri AKKOR aktif koruma sistemi ve bir diğeri ise PULAT aktif koruma sistemidir.

PULAT aktif koruma sistemi ATGM tehditlerine karşı aktif koruma sistemine duyulan ihtiyacın Fırat Kalkanı Harekâtı ile kendini daha çok hissettirmeye başlaması üzerine harekât devam ederken hızlı bir çözüm üretmek adına ASELSAN ve Tübitak Sage “Pulat” Aktif Koruma Sistemini geliştirdi. Fırat M60T projesi kapsamında tanklara Pulat aktif koruma sistemi entegre edilerek kuvvetten gelen talep bu şekilde hızlıca karşılanmış oldu.

AKKOR aktif koruma sistemi ise, ana muharebe tankımız olacak Altay’da kullanılmak üzere geliştirilmektedir. ASELSAN, dünyada çok az ordu tarafından kullanılan bu sistem üzerinde 2008 yılında beri öz kaynaklarını kullanarak çalışıyor. Sistem ile ilgili radar, merkezi bilgisayar ve fiziksel imha mühimmatının denendiği testler de 2010 yılından itibaren başarı ile gerçekleştirilmekte. SSB proje ile ilgili 2 Ağustos 2013 tarihinde Teklife Çağrı Dosyası yayınlamıştır. Yani ASELSAN ihtiyacı çok önceden fark etmiş ve talep olmadan çalışmalara başlamıştır.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar