Bursa Şehir Hastanesi Metro İnşaatı İçin Mudanya Yolu Kapanmayacak!

bursa sehir hastanesi metro insaati icin mudanya yolu kapanmayacak
bursa sehir hastanesi metro insaati icin mudanya yolu kapanmayacak

Açıkça söylemek gerekirse… Bursaray’ı Emek İstasyonu’ndan hızlı tren ve Şehir Hastanesi’ne ulaştıracak uzatma hattı ihalesinin iptal edilmesi herkes için büyük sürpriz oldu.

Çünkü…

2 Nisan’da temeli atılan projenin inşaatı 5 Nisan’da Danıştay kararıyla durdu.

Normalde…

Bu tür büyük ihalelerin yenilenmesi zaman alır, fakat Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü bürokratik işlemleri çok kısa sürede tamamlayıp 5 Mayıs’ta yeni ihale yaptı.

Tüm süreci Ankara’nın yürüttüğü yeni ihaleyi, ilkindeki gibi Söğüt-Taşyapı ortaklığı 1 milyar 950 milyon 628 bin 508 lira 85 kuruşluk teklifiyle kazandı.

Gerçi…

İhalenin yenilenmesi sonrası 342 milyon 804 bin 508 liralık artış ortaya çıktığı için muhalefet açıklamaları buna odaklandı, ama iki ihale arası başka gelişmeler de yaşandı.

Özellikle…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın, hasta yatağından yürüttüğü görüşmeler sonunda, projede önemli değişiklikler oldu.

Örneğin…

İlk ihalede, metro hattının Geçit’ten geçişi sırasında, ana yol aç-kapa tünel için kazılacağından Mudanya Yolu trafiği yan yollar ve arka sokaklara veriliyordu.

Bu da…

Özellikle yaz sezonu boyunca Mudanya Yolu’nu geçilemez, arka sokakları ise içinden çıkılamaz hale getirecekti. Alternatif güzergah da belirlenmişti.

İşte…

Başkan Aktaş vatandaş mağduriyetini önlemek için bu noktada devreye girdi ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nü yeni ihale projesinde düzenleme yapmaya ikna etti.

Buna göre…

Mudanya Yolu’nun Geçit geçişi kazıldığında, kazı alanına sıfır her iki yönde 2’şer şeritli 2 yol yapılacak ve kesişen kazı modeli uygulanacak.

2×2 yollarla iki yönde 1’er şerit kaybedilmesine karşın, Mudanya Yolu inşaat süresince kapanmayacağı gibi, Geçit esnafı da mağdur olmayacak.

Böylece…

İhale iptali proje düzenlemesiyle fırsata dönüştürülürken vatandaş mağduriyeti en aza indirilecek.

Ahmet Yesevi İstasyonu 500 metre kayacak

Şehir Hastanesi Metrosu için yeni ihale hazırlanırken Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş hasta yatağından projeyi rahatlatacak düzenlemeler için Ankara’yı ikna etti.

Bu kapsamda…

Yolla ilgili, düzenleme yanında önemli bir karar daha var:

Geçit’teki Ahmet Yesevi Camii önüne planlanan Ahmet Yesevi İstasyonu 500 metre ileri kaydırıldı. Bu da, inşaat süresince açık kalacak Mudanya Yolu’nu rahatlatacak.

Metro projesinde 138 bin metrekare kazık, 20 bin ton demir artışı var

Bursa sehir hastanesi metro guzergahi ve istasyonlari

Şehir Hastanesi Metrosu’nun ihale süreci tamamen Ankara’da Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldü. O nedenle Büyükşehir Belediyesi’nin burada doğrudan bir yükümlülüğü yok.

Ancak, projeyle ilgili önerileri var.

Bunun dışında…

27 Ekim ve 5 Mayıs ihaleleri arasındaki 342.8 milyon liralık artışa yol açan bazı proje düzeltmelerine ilişkin bilgiler geliyor.

Örneğin…

İhaleyi kazanan Söğüt-Taşyapı ortaklığının “yüzde 17 tenzilat” yaptığı ikinci ihalede, 138 bin metrekare kazık ve 20 bin ton demir artışı var.

Bu süreçte dünyada demir fiyatlarının artışı ve döviz hareketlerinin Bayındırlık maliyetlerini yüzde 24 arttırdığı, o nedenle bu fiyat artışının normal olduğu ifade ediliyor.

Hatta…

İlk ihale devam etseydi de, bu artışlara göre maliyet yansıtılacaktı” deniyor.

Kaynak: Ahmet Emin Yılmaz / Olay

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar