Milli Mühimmatların Milli Muharip Uçak Entegrasyonu İçin Çalışmalar Başladı

milli muhimmatlarin milli muharip ucak entegrasyonu icin calismalar basladi
milli muhimmatlarin milli muharip ucak entegrasyonu icin calismalar basladi

ASELSAN ile TUSAŞ arasında imzalanan sözleşme kapsamında geliştirilen milli mühimmatların, Millî Muharip Uçak entegrasyonu için çalışmalara başlandı. Yürütülen proje kapsamında millî olarak geliştirilen, Minyatür Bomba, Akıllı Çoklu Salan ve Lazer Güdümlü Bomba mühimmatları millî savaş uçağı MMU’ya entegre edilecek.

HAVELSAN, Milli Taktik Çevre Simülasyonu yazılımını MMU projesinde kullanacak

HAVELSAN, pilotların harbe hazırlık seviyesini artırmak ve eğitim maliyetlerini düşürmek için T-129 ATAK Helikopteri Simülatörü Projesi kapsamında geliştirilen Milli Taktik Çevre Simülasyonu (MTÇS) yazılımını, kural tabanlı altyapıdan öğrenen yapay zeka tabanlı altyapıya dönüştürecek olan FIVE-ML Ar-Ge Projesini başlattı. Milli Taktik Çevre Simülasyonu yazılımının Milli Muharip Uçak Projesi Harekat Analizi kapsamında da kullanılması planlanıyor.

Millî Muharip Uçak

TAI ve BAE Systems arasındaki iş birliği anlaşması 25 Ağustos 2017 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir. İmzalanan ana sözleşme, geliştirme ve üretim sürecinin bir parçası olan ön tasarım aşamasını kapsamakta. Söz konusu dönem içinde hava aracının geliştirilmesi, mühendislik, teknoloji, test altyapılarının ve sertifikasyon süreçlerinin geliştirilmesi, muharip uçak tasarımına yönelik kabiliyet kazanılmasını amaçlıyor.

Milli Muharip Ucak

TF-X Projesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2030’lu yıllardan sonraki muharip uçak ihtiyacının yurt içinde özgün tasarım modeli ile karşılanması amaçlanmaktadır. Yerli sanayinin azami düzeyde kullanılarak özgün tasarım faaliyetlerinin tamamlanması hedeflenerek ilk uçuşun 2023’te yapılması planlanmaktadır. TF-X ile birlikte Türk Hava Kuvvetleri’ne birçok yeni yetenek kazandıracak, hava kuvvetlerimizin F-16 gibi bir mihenk taşını geride bırakarak yeni bir çağa adım atmasını sağlayacak bu projede yer alacak başlıca firmaların sorumlulukları ise aşağıdaki gibidir:

  • TUSAŞ: Gövde, tasarım, entegrasyon ve yazılım.
  • TEI: Motor.
  • ASELSAN: AESA radar, EH, IFF, BEOS, BÜRFİS, akıllı kokpit, ikaz sistemleri, RSY, RAM.
  • METEKSAN: Millî Veri Bağı.
  • ROKETSANTÜBİTAK-SAGE ve MKEK: Silah sistemleri.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar