Motosiklet için Kask Seçimi

Kedi Seven Motorcu
Kedi Seven Motorcu

Kask takmamızı şart kılan en önemli faktör tabi ki hayatımızdır. Hayatımıza önem veriyorsak mutlaka kask takmamız gerekiyor. Motosiklete binerken kask taktığınız zaman kendinizi daha güvende hissedersiniz. Hızlı veya yavaş gitmenizin kask takıp takmamakla bir ilgisi yoktur. Kafamızı korumak için gösterdiğimiz bu çabanın en temel sebebi ise,  kafamızın korumamız gereken en önemli organımız olmasıdır. İşte bazı önemli noktalar:

Kafa ÖlçüsüKuşkusuz en önemli faktör alacağınız kaskın kafanıza uyup uymamasıdır. Kaskı giydiğiniz zaman kendinizi rahat hissetmelisiniz. Aksi taktirde dikkatiniz dağılacaktır. Kask alırken renkten ziyade kafanıza uyup uymamasına bakmalısınız. Motosiklet kaskı seçerken kafanızın çevresini ölçüp, o ölçü doğrultusunda kask almalısınız.

Herkesin kafa yapısı bir değildir. Kimi kafa yapısında yüz kısmı ince kimisinde ise kalındır. Buna da dikkat etmelisiniz. Ölçünüz’ün doğru olup olmadığını kontrol etmek için de kaskınızı takarak her iki elinizle kaskı sabitleyin ve başınızı içerisinde sağa sola doğru çevirin. Eğer kafanız kaskın içerisinde dönüyorsa bir küçük bedenini denemelisiniz veya sıkıyorsa bir büyük bedenini denemelisiniz.

Kullanım Amacınız

Kullanım amacınız da kask seçiminde önemli bir faktördür. Eğer hız motosikleti kullanıyorsanız kesinlikle “fullface” veya Modüler  (Tam Kapalı veya Çenesi Açılabilen) kask almalısınız. Bu tip motosikletlerde  çenesi açık kasklar güvenli değildir.

Yine de biz her zaman tam kapalı kask kullanmanızı öneririz. Kafanızı her zaman tam anlamıyla güvenceye almalısınız.

Bir de en çok rastlanan durumlar genelde trafik polisinden kurtulmak için alınan kasklar’dır. Bu tip kullanıcılar hayatlarını tehlikeye atarak en büyük riske giriyorlar. Güvenlikten ziyade kask cezası yememek için kask takanlardan bahsediyoruz. Bu tip kullanıcıların taktıkları kask formaliteden başka hiçbir şey değildir. Fiyat olarak çok düşük olduğundan en kötü kasklar’dır. Hayatınıza önem veriyorsanız siz siz olun bu tip davranışlarda bulunmayın..

Hangi motosikleti kullanırsanız kullanın hangi hızla giderseniz gidin mutlaka kask takmanız gerekiyor.  Çünkü hayat sizin hayatınızdır ve sizin için gereklidir.

Havalandırma

Uzun süreli kask kullanırken kafanız havasız kalır ve sizi rahatsız eder. Terlemenize ve huzursuz olmanıza neden olur. Bundan dolayı kask seçerken havalandırma özellikli olmasına dikkat ediniz. Aslında bir çok kask modelinde havalandırma özelliği vardır fakat işlevi iyi değildir. Dikkat etmeniz gereken havalandırma özelliğinin ne kadar etkili olmasıdır.

Ayarlanabilme

Bu özellik olmazsa olmaz bir özelliktir. Kaskın çene altına denk gelen bir kayış sistemi vardır. Bu sistem kullanışlı olmalıdır. Her defasında ayarlamak zorunda kalmamak için bu sistemin kullanışlı ve kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Açık kask veya yarım kask gibi çeşitli isimlere sahip olan, görünüm ve rahatlık olarak belki de en iyi seçenek ve koruma olarak ise en zayıf olan kask grubudur. Açık kasklar başınızı kulak hizasına kadar korumakta, yüzünüz ve çene kısmınız tamamen açık kalmaktadır. Bol Bol Hava alması sebebiyle soğuk havalarda kullanılması oldukça zor. Ses yalıtımı ve güvenlik olarak açık kasklardan pek bir şey beklememek lazım.

Cam özelliği

Kask camı sizi rüzgardan ve yüzünüze çarpacak olan etkenlerden korur. Bundan dolayı kullanacağınız kaskın camı kaliteli olmalıdır. Çizilmelere karşı dirençli ve dayanıklı olmalıdır. Ayrıca kalitesiz ve güvensiz olan kaskların camları belli bir kullanımdan sonra görüş açınızın bozulmasına neden olur.

Başka bir önerimiz ise kaskınızın buğulanmaya karşı cam özellikli olmasıdır. Nefes alıp verirken kasksınızın camı buğulanır. Bu da görüş açınızı bozar. Bu yüzden mutlaka bu özelliğe dikkat etmelisiniz.

Kullanım Zamanınız

Bir kaskın kullanım zamanı ortalama 5 yıldır. Bu yüzden her beş yılda bir Kaskınızı değiştirmelisiniz. Ayrıca bu ömür kaskınızı kullanım şeklinize de bağlıdır. Kaskınızı defalarca düşürmüş veya kaza yapmış iseniz bu sürenin geçmesini beklemenizi önermeyiz.

Ağırlık

Hafif kask almaya dikkat etmelisiniz. Çünkü belli bir zamandan sonra kaskın ağırlığı sizi rahatsız etmeye ve boynunuzu ağrıtmaya başlar.

Çenesi açılan kasklar diğer kask modellerine nazaran daha ağırdır. En hafif kasklar ise tamamen korumasız olan açık kask modelleridir. Ama ağırlık kıyaslarken mutlaka kendi sınıfındaki kasklar ile sınıflama yapmanız gerekir.

Eminiz ki en çok okunan ve merak edilen etken fiyattır. Değerli motosiklet kullanıcıları kask seçerken en son bakmanız gereken şey fiyattır. Hayatınızın değeri biçilemez.  Bu yüzden fiyatına bakarak kask seçimi yapmayınız.

 

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar