TCG Turgutreis, USCGC Hamilton İle Karadeniz’de Tatbikat İcra Etti

tcg turgutreis uscgc hamilton ile karadenizde tatbikat icra etti
tcg turgutreis uscgc hamilton ile karadenizde tatbikat icra etti

ABD Deniz Kuvvetleri Legend sınıfı sahil güvenlik gemisi USCGC Hamilton (WMSL 753), 30 Nisan 2021 tarihinde Karadeniz’de tatbikat icra etti. Karadeniz’de icra edilen tatbikata Türk Deniz Kuvvetleri bağlısı Yavuz sınıfı TCG Turgutreis (F-241) fırkateyni katıldı. TCG Turgutreis, USCGC Hamilton ile ilk önce geçiş tatbikatı icra etti. Bahse konu gemiler geçiş tatbikatının ardından çapraz platform helikopter tatbikatları gerçekleştirdi. Tatbikatta gerçekleştirilen uçuşlar sırasında her iki ülkenin helikopterleri gemilerin helikopter pistine iniş yaptı.TCG Turgutreis’e bağlı Bell UH-1 Iroquois helikopteri USCGC Hamilton’un helikopter pistine iniş yaptı. USCGC Hamilton’un pistinden kalkış yapan ABD Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı Eurocopter MH-65 Dolphin helikopteri TCG Turgutreis’in pistine iniş gerçekleştirdi. Bahsi geçen tatbikatların her iki geminin haberleşme ve gemi kullanma yeteneklerini geliştirme amacıyla yapıldığı belirtildi.

USCGC Hamilton gemisinin komutanı Yüzbaşı Timothy Cronini Karadeniz’de icra eden tatbikatlar hakkında, “Bugün Türk Donanması ile birlikte çalışmak büyük bir onurdu. Onlar (Türk Donanması) kendini deniz ulaşımını güvenli tutmaya adamış denizciler. Denizcilik ortamında ortaklığımızı ve ortak çıkarlarımızı güçlendirmek için bunun gibi daha fazla karşılıklı etkileşimi dört gözle bekliyoruz. “ ifadelerinde bulundu.

USCGC Hamilton, 2008’den beri Karadeniz’i ziyaret eden ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ilk sahil güvenlik gemisidir. USCGC Hamilton’dan önce Karadeniz’i ziyaret eden son ABD Sahil Güvenlik gemisi, USCGC Dallas (WHEC 716) oldu. USCGC Dallas, 1995 ve 2008 yıllarında olmak üzere Karadeniz’i iki kere ziyaret etti.

ABD’nin Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, tatbikatı memnuniyetle karşılayarak tatbikat hakkında, “ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın Karadeniz’e dönmesinden memnunuz. ABD ve Türk kuvvetleri arasındaki işbirliği, bölgedeki ortak güvenlik çıkarlarımızı geliştirmek için birlikte çalışma becerimizi geliştiriyor. ABD ve Türkiye, NATO Müttefikleri olarak birlikte olmaya devam edecek.” söylemlerinde bulundu.

Bell UH-1 Iroquois Helikopteri

“Huey” lakaplı Bell UH-1 Iroquois genel maksat helikopteri, turboşaft motorla çalışan bir helikopterdir. Tek bir turboşaft motorla çalışan helikopter iki palli bir ana rotora ve kuyruk rotoruna sahiptir. Bell UH-1, 1952’de Bell Helicopter tarafından ABD Ordusu’nun tıbbî tahliye ve genel maksat helikopteri ihtiyacını karşılamak için geliştirilmiştir. İlk uçuşunu 1956’da gerçekleştiren UH-1, ABD ordusu için üretilen helikopterler arasında gaz türbinli motorla çalışan ilk helikopterdir. Helikopterin, 1960 yılından bu yana 16 bin adetten fazla üretildiği belirtilmektedir.

Bell UH-1 ve farklı sürümleri; Brezilya, ABD, İngiltere, Kanada, Kolombiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Yunanistan, İtalya, Japonya, Meksika, İspanya ve Türkiye dahil olmak üzere çeşitli ülkeler tarafından sivil ve askerî amaçlarla kullanılmaktadır. Yaralı nakli, kıta ulaştırması gibi görevlerin yanı sıra yolcu taşımacılığı, kargo taşımacılığı, eğitim ve kurtarma görevleri gibi bir dizi işlev için yapılandırılabilir.

Kaynak: DefenceTurk

 

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar