13. Uluslararası Hemzemin Geçit Farkındalık Günü 10 Haziran’da Yapılacak

uluslararasi hemzemin gecit farkindalik gunu haziranda yapilacak
uluslararasi hemzemin gecit farkindalik gunu haziranda yapilacak

13. Uluslararası Hemzemin Geçit Farkındalık Günü (ILCAD), Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) himayesinde 10 Haziran’da kutlanacak.

UIC ve ILCAD ortakları, mevcut duruma rağmen, dünya genelindeki bu kampanyayı 2021’de canlı tutmaya karar verdiler. 2020’de olduğu gibi, Network Rail ev sahipliğinde York Ulusal Demiryolu Müzesi’nde düzenlenen ve aslen yüz yüze bir etkinlik olarak tasarlanan ILCAD açılış konferansı, çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

2020’de İngilizce ve İspanyolca olarak düzenlenen önceki çevrimiçi konferansların başarısı dolayısıyla konferans, dünya genelindeki demiryolları ve karayolu otoriteleri tarafından gerçekleştirilen üstün çalışmaların paylaşımına yönelik erişimi ve kapsamı genişletmek amacıyla İngilizce, İspanyolca ve Fransızca olarak düzenlenecektir. Daha fazla bilgi daha sonraki bir tarihte http://www.ilcad.org adresinde yayınlanacaktır.

Emniyet, demiryolu faaliyetinin merkezinde yer aldığından UIC, hemzemin geçit emniyet farkındalığı mesajlarını, sosyal medyada yayınları, basın bildirileri ve ILCAD ortaklarıyla paylaşılan posterlerle 10 Haziran’da her zamankinden daha fazla yaymaya karar verdi.

Dünyanın her yerinde birçok ülkede yaşanan çeşitli sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında demiryolu ve karayolu trafiği önemli ölçüde azalmış olsa da, ne yazık ki hemzemin geçitlerde çok sayıda çarpışma ve can kaybı rapor edilmiştir. Bazı durumlarda, “evden çalışma” ile yaşam tarzları değiştikçe, başka insanlar da hemzemin geçitleri kullanmaya başlamıştır. Birleşik Krallık da dahil olmak üzere bazı ülkelerde, bu yeni kullanıcılarla neredeyse yaşanan kaza sayısında artış görülmüştür.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının sona ermesiyle ve tren sayılarının bir kez daha normal seviyelere yaklaşarak iyileşmeye başlamasıyla, özellikle sürücüler ve yayalar son zamanlarda hemzemin geçitlerden çok daha az sayıda tren geçmesine alıştıkları için, çarpışma ve can kaybı sayısının artma riski ortaya çıkıyor.

Kullanıcıları mazur göstermeden, bu zor dönemde insanların rahatsız olabileceğini veya dikkatlerinin dağılmış olabileceğini, iş, okul, çocuk bakımı, sürekli değişen sağlık kuralları, uyku düzensizliği vb. sebeplerle stresli olabileceklerini kabul etmek önemlidir.

Bazı kullanıcılar, bariyerlerin kapalı veya ışıkların yanıp söndüğü durumlarda temel emniyet kurallarına ve karayolu kurallarına uymayarak kasıtlı olarak geçmeye karar verdikleri için hemzemin geçitlerde kaza yaşanabilir. Ya da dikkatleri dağıldığı veya dikkat etmedikleri için ya da trene yetişmek, randevuya gitmek ya da çocuklarını okula bırakmak için acele ettikleri için olabilir. Yanlış zamanda alınan uygunsuz kararların sonuçları dramatik olabilir, bazı durumlarda ciddi yaralanmalara veya ölümlere neden olabilir.

ILCAD 2021’in Teması, “Dikkat dağınıklığı öldürür!” sloganıyla dikkat dağınıklığıdır.

İdeal bir dünyada hemzemin geçit bulunmazdı. Ancak, UIC Emniyet Veritabanı tahminlerine göre, dünya çapında yarım milyon hemzemin geçit bulunmaktadır. Bu nedenle, bu arayüzden demiryollarını geçen kullanıcıların yol kurallarına uymaları ve onları korumak için orada bulunan yol işaretlerine, sinyallerine ve bariyerlere dikkat etmeleri çok önemlidir. Yayalar, bisikletliler en az yol kullanıcıları kadar etkilenmektedir.

Hemzemin geçitlerde araç çarpışmalarının %98’i kasten veya kazara trafik kurallarının ihlal edilmesinden kaynaklanmaktadır. Sürüş hataları, dikkat dağınıklığından olduğu gibi aşırı hızdan da kaynaklanabilir. Yayalar ve bisikletliler gibi savunmasız kullanıcılarla yaşanan çarpışmaların sayısı bazı ülkelerde artmaktadır. Kullanıcılar bazen bariyerler kapalıyken ve ışıklar yanıp sönerken karşıya geçmekte veya bazı durumlarda ilk tren geçtikten sonra zıt yönden gelen ikinci bir trenle çarpışmaktadır. Yaklaşan treni görmelerini veya duymalarını engelleyecek şekilde kapüşon veya kulaklık takıyor olabilirler. Bazı kullanıcılar acelesi olan koşucular veya bisikletliler iken, diğerleri, hemzemin geçitleri düzenli olarak kullanan ve artık potansiyel risklerine dikkat etmeyen yaşlıları kapsamaktadır.

ILCAD’in varlık sebebi, temel hemzemin geçit emniyeti mesajlarını olabildiğince çok kişiye ulaştırmaktır.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar