Bozankaya Tramvayları Avrupa Yolcusu

bozankaya imzali yuksek teknoloji urunu yerli uretim tramvaylar avrupa yolcusu
bozankaya imzali yuksek teknoloji urunu yerli uretim tramvaylar avrupa yolcusu

%100 Türk mühendisliği ve ileri yerli teknoloji ile yeni jenerasyon, çevre dostu toplu ulaşım araçları alanında 30 yılı aşkın süredir hizmet veren, Türkiye’nin öncü firmalarından Bozankaya, Ankara Sincan’daki dev tesislerinde üretilen tramvayları şimdi de Romanya’ya ihraç ediyor.

Türkiye’nin ulaşım teknolojileri alanındaki öncü markalarından olan ve Türkiye’nin ilk %100 elektrikli yerli otobüsünü üreterek 2016 yılında ticarileştiren Bozankaya, Avrupa Birliği teşvikleriyle Romanya halkının yaşam kalitesini yükseltme ve AB standartları seviyesinde toplu ulaşımı geliştirme projesi kapsamında, Temeşvar ve Yaş şehirlerine yaklaşık 40 adet tramvay gönderecek. İlk tramvay Ankara’da Bozankaya’nın Sincan bölgesindeki üretim tesislerinden 18.06.2021 tarihinde Temeşvar’a doğru yola çıkacak.
Daha önce Kayseri ve Antalya belediyeleri tarafından da satın alınarak, bu iki ilimizde toplu ulaşımda yüksek memnuniyet oranlarıyla hizmet veren Bozankaya markalı tramvaylar bu proje sayesinde Romanya’da da kullanıma girecek.

30 metre uzunluğunda, %100 alçak tabanlı, 200 yolcu taşıma kapasiteli, 2400 mm. genişliğinde ve katener ağına bağlı kalmaksızın bataryası ile 63 km. yol alarak Dünya’nın batarya ile en uzun menzil yapabilen tramvayı olma özelliğine sahip doğa dostu araçların ilk etapta 21 adetinin Romanya’nın Temeşvar kentine, ikinci etapta da 16 adetinin Yaş kentine teslim edilmesi planlanıyor. Avrupa Birliği finansörlüğünde gerçekleşen bu projeler ile, ülkemize yaklaşık 80 milyon Euro değerinde döviz girişi sağlarken aynı zamanda ulaşım alanında ileri teknolojiyle Türkiye’nin marka değerini yükseltecek ve tüm Avrupa’ya yayılması planlanan geniş çaplı uluslararası bir yatırım niteliği de taşıyor.

Türkiye’nin ilk yerli %100 elektrikli otobüsünü üreten firma unvanına da sahip olan Bozankaya’nın, Ankara’da 100.000 metrekare alan üzerine kurulu tesislerinde geliştirdiği üstün kaliteli yerli tasarım araçları Avrupa ve Asya’ya da ihraç edilmekte ve birçok metropolün toplu taşıma sistemlerinde kullanılmaktadır.

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar