Horasan Ağrı Gürbulak Nahçıvan İran Demiryolu İçin İlk İmzalar Atıldı

horasan agri gurbulak nahcivan iran demiryolu icin ilk imzalar atildi
horasan agri gurbulak nahcivan iran demiryolu icin ilk imzalar atildi

Tarihte 93 Harbi olarak bilinen 1877 – 1878 Osmanlı – Rus Savaşı’ndan sonra Rusya, Serhat Bölgesi’nde yaklaşık 40 yıl kalmış ve bu bölgede çeşitli ulaştırma hatları yapmıştır. Bunlardan bir tanesi de Horasan’dan başlayıp Gürbulak’a varan ve Ruslar’ın Bölgeden çekilmesinden sonra atıl kalan demiryolu hattı zaman içerisinde ortadan kalkmıştı. Bu hattın tekrar işler hale gelmesi için SERKA harekete geçti.

Serhat Kalkınma Ajansı, Ağrı İl Özel İdaresi’nin başvuru sahibi olduğu “Gürbulak ile Dilucu Sınır Kapıları Arasında Karayolu Planlanması ve Horasan-Gürbulak Eski Demiryolunun Faaliyete Geçirilmesi” projesini Fizibilite Desteği Programı kapsamında destekleyecektir. Projenin Türkiye’nin Nahçıvan’a çıkışı olan Dilucu sınır kapısı ve Ağrı’yı İran’a bağlayan Gürbulak sınır kapısı artık sadece İpek Yolu üzerindeki ticareti etkilemeyecek Aras Havzası’nın sunduğu iktisadi etkinliği de artıracaktır. Proje sonunda Horasan – Gürbulak arasında bulunan eski demiryolunun canlandırılması ile iki sınır kapımız arasındaki karayolu güzergâhının alternatifleri araştırılacak, TRA2 Bölgesi’nin kuzey ve güneyinde bulunan lojistik hatlarının birleştirilmesi sağlanacak ve böylece bölgemize bütüncül bir iktisadi yaklaşım getirilerek, üretim ve dış ticaret yatırım fırsatları sunulacaktır.

Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İbrahim Taşdemir ile Ağrı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erhan Tenekeci projeye start verdi.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar