Karayolları, Yaban Hayatını Ekolojik Köprülerle Koruyor

karayollari yaban hayatini ekolojik koprulerle koruyor
karayollari yaban hayatini ekolojik koprulerle koruyor

Karayolları Genel Müdürlüğü olarak sürdürülebilir ve sağlıklı bir gelecek için çalışıyor; bu kapsamda tüm projeleri insan odaklı ve çevreye duyarlı ulaşım vizyonu doğrultusunda gerçekleştiriyor.

Çevreye dost olan bir ulaşım ağını inşa ederken; ekolojik köprüler ile yaban hayvanlarının hayatı bölünmüyor. Bu karayolu projeleri, hayvanların yolun bir tarafından diğerine rahatlıkla hareket etmelerini sağlayarak biyolojik çeşitliliğe olumlu katkıda bulunuyor.

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında yaban hayvanı türlerinin otoyoldan etkilenmeden hayatlarına devam etmeleri amacıyla Uskumruköy’de “Ekolojik Köprü” inşa edildi.

İstanbul – İzmir Otoyolu Projesi kapsamında yeşil alanların tünel ve viyadük yapıları ile geçirilerek yaban hayatına ait koridorların korunması sağlanırken, yaban hayvanlarının geçişi ve türlerin devamlılığını sağlayabilmeleri amacıyla yapılan 2 adet ekolojik üst geçit ile yaban hayvanlarının yaşam alanları korundu.

Kınalı – Tekirdağ – Çanakkale – Savaştepe Otoyolu‘nda Malkara-Çanakkale Kesiminin inşası sırasında çevreye olan etkinin en aza indirilmesi amacıyla hazırlanan Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme (ÇSED) Raporu’ndaki önlemler doğrultusunda, bu alanda yetkili kurumların ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biyoloji Bölümü Fauna uzmanlarının görüşleri alınarak, ekolojik geçişin sağlanması amacıyla 40 metre genişliğinde ekolojik üstgeçit yapım çalışmaları devam ediyor.

Tarsus – Pozantı Otoyolu‘nda Türkiye’de yaban hayatı geçişi öncelikli olarak düzenlenmiş ilk yaban hayatı köprüsü, Gülek Boğazı ile Akdeniz’i bağlayan bu otoyolun 30. km’sinde hizmet veriyor. Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, Çamalan Orman İşletme Şefliği sahalarından geçen, Gülek Boğazı ile Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan otoyol üzerinde tesis edilen köprü, Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ve Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle yenilenerek “Orman Ekosistem Köprüsü” olarak düzenlendi.

İzmir–Çeşme Otoyolu‘nda ise doğal hayatın devamlılığını sağlamak amacıyla projelendirilen 3 ekolojik köprüden 1 adedi tamamlanarak hizmete sunulurken, 2 köprüde yapım çalışmaları devam ediyor.

Kuruluş olarak çalışmalarımızı karayolu – çevre dengesini bozmadan sürdürüyor, geleceğe yaşanabilir temiz bir dünya bırakmayı hedefliyoruz. İllerimizi birbiriyle konforlu, emniyetli ve tasarruflu bir şekilde bağlayıp çevreye duyarlı ulaşım ağlarıyla donatmaya devam ediyoruz.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar