Romanya Yüksek Hızlı Tren Uygulamasının Tahmini Maliyeti ve Düzeni

Romanya Hızlı Tren

Ulaştırma, herhangi bir ekonomideki en önemli sektörler arasındadır. Demiryolu ağları, bir ulusun gelişimi için bir gösterge görevi görerek, önemli insan ve kaynak aktarımı sağlar. Yine de, komşu ülkelerle karşılaştırıldığında, Romanya’nın demiryolu altyapısı açısından neredeyse alt sıralarda yer alması talihsiz bir durumdur. 2019 itibariyle raporlar, yalnızca sekiz demiryolu hattının saatte 80 ila 140 kilometre hızları destekleyebileceğini ve ortalama 50 km/s civarında olduğunu gösteriyor.

Harap Bir Altyapı?

Romanya’nın demiryolu altyapısı küçük değil. Nitekim, 20.000 km’den biraz daha fazla demiryolu ile, büyüklük açısından Avrupa’da ilk on sırada yer almaktadır. Bunların çoğu eski ve onlarca yıldır ihmal edilmiş durumda. Tabii ki, bu kadar büyük bir altyapıyı modernize etmek zorlu ve pahalı bir görev olabilir, ancak çok ulaşılabilir!

Çin de dahil olmak üzere, birçok ülke geçmişte yüksek hızlı demiryolu inşa etme konusunda çıkarları olan Romanya hükümetine başvurdu. Arabaların, rayların ve motorların modernizasyonu gibi benzer projelere milyonlarca Euro tahsis edildi, ancak Romanya üzerinden yüksek hızlı bir demiryolunun yerleşimi ve uygulanması ne kadara mal olacak? Maliyet tahminlerine bakmadan önce, faydalarına bakalım.

Yararları: Romanya’nın Neden Yüksek Hızlı Demiryoluna İhtiyacı Var?

Romanya, AB ekonomisinde kilit bir ülkedir. Yüksek hızlı bir demiryolu, ülke içinde ve ülke içinde yük taşımacılığını kolaylaştıracak, böylece zamandan ve masraflardan tasarruf edilen ticari ilişkileri iyileştirecektir. Romanya 2020 Demiryolu Platformu olarak bilinen platform aracılığıyla Avrupa Komisyonu’nun 2011 Taşımacılığına ilişkin Beyaz Kitabına uymaya çalışacaktır.

Ayrıca, ülke bu projenin yarattığı istihdamdan, artan ulaşım verimliliğinden ve diğer ulaşım kanallarındaki tıkanıklığın azalmasından ekonomik olarak yararlanacaktır. Bu siteden alınan aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi çevre üzerindeki maliyet de daha düşüktür ve bu en büyük fayda olabilir. Nereden bakarsanız bakın, yüksek hızlı tren yolcu başına diğer ulaşım araçlarına kıyasla en az karbon salınımına sahip.

demiryolu karbon emisyolu

Bu, artan ulaşım güvenilirliği ve ülkeyi keşfetme kolaylığı göz önüne alındığında, turizmden elde edilen gelirde olası bir artıştan bahsetmek değildir. Ayrıca, uygulama aynı zamanda arazi kullanım hedeflerini destekleyecek ve bölgesel kalkınmayı teşvik edecektir.

demiryolu maliyeti

Tahmini Maliyetler

Elbette proje Rumenlere vergiler, oranlar, ücretler ve ulusal gelir olarak milyarlarca Euro’ya mal olacak. Zaman alacak ve hükümet hem iç hem de dış sağlayıcılarla çalışmak zorunda kalacak. Romanya üzerinden yüksek hızlı demiryolunun inşası için birçok paydaş yer alacaktır. Bunlar arasında eyalet hükümeti, bölgesel hükümetler ve Macaristan ve Avusturya gibi yabancı hükümetler yer alacak. Ayrıca demiryolu otoritesini, mühendislik şirketlerini, çevre düzenleyicilerini, yolcuları, altyapı planlayıcılarını, arazi yetkililerini ve benzerlerini içerecektir. Uluslararası deneyim söz konusu olduğunda, bu, olağanüstü parlak bir plan uygulanmadıkça sermaye maliyetlerinin geri kazanılamayacağı bir yatırımdır.

Sonuç olarak, Romanya üzerinden geçen bir yüksek hızlı demiryolunun sayısız avantajı olacaktır. Her güzel şey gibi bunun da bazı maliyet avantajları ve dezavantajları olacak ama ülke bunun için daha güçlü olacak. Bunu akılda tutarak, birçok vatandaş ve girişimci bunun uygulanmasını dört gözle bekliyor.

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar