Türkiye’de Bir İlk: Ankara Millet Bahçesi Tramvayı Bataryalı Olacak

millet bahcesi tramvayi

Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi’nin de içinde yer aldığı Millet Bahçesi projesinin tamamlanması için gün sayılıyor. Ankara için planlanan Millet Bahçesi; 1.700.000 m2 alana sahip dev bir şehir parkı olarak projelendirilmiş durumda. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün önünden Konya Yolu’nu sınır alarak başlayacak olan park, doğuda Sıhhiye Meydanı’na, kuzeyde ise Ulus Heykel Meydanı’na kadar uzanıyor.

1.700.000 m2 alan içerisine inşa edilecek olan park; içerisine hipodrom ve AKM alanını, 19 Mayıs Stadyumu ve Arena kapalı spor salonu arazisini, gençlik parkını ve devamında CSO binasının ve şimdiki Adliye binasının bulunduğu alanı, Birinci ve İkinci Meclis binalarını, Ankara Palas binasını da alacak.

Nostaljik ve Çevreci Tramvay Hattı Geliyor!

Parkın içerisinde toplamda 5.000 metrelik yaya ve bisiklet yolu ve de parkın etrafını dolaşan yaklaşık 4 km uzunluğunda bir tramvay hattı da olacak. İçinde çok sayıda istasyonları olan hatta nostaljik tren hizmet verecek. Bu nostaljik tren, 1957 yılı yapımı bir tramvay!

Önce İstanbul Moda’da çalışan bu tramvay, daha sonra Bursa T2 Nostaljik tramvay hattında da uzun yıllar hizmet verdi. Bursa’dan alınarak revize edilecek araçlar artık Ankara Millet Bahçesinde parkı ziyaret edenleri taşıyacak. Bu nostaljik tramlarlar artık üstten katener hatlarıdan beslenmeyecek. Araç üzerinde bulunan akülerle hizmet verecek olan bu tramvaylar  oldukça çevreci. 0 karbon emisyonuna sahip olan Gotha marka tramvayların revizyonundan sonra artık pek çok şehir modern nostaljik tramvaylara sahip olabilecek.

Gotha marka tramvaylar 11 metre boyunda ve 22 koltuğa sahip. Ayaktaki yolcularla birlikte 60 kişi taşıyabiliyor. Yerli ve milli teknolojiler kullanılarak revizyonu yapılacak araçlar, Türkiye’de ilk kez hayata geçirilecek! Araç içine konulacak olan aküler ile kesintisiz çalışacak bu araçlar, 20 km/s hızında işletilebilecek.

ankara millet bahcesi tramvayi

Alanın 750 dönümlük kısmı müzeler bölgesi oluyor. Millet Bahçesi içerisinde olan 750 dönümlük alan ise adeta yeşil ile iç içe geçmiş bir tarih sergisine ev sahipliği yapacak. Park içerisinde Cumhuriyet dönemi, Osmanlı ve Selçuklu dönemi, Roma dönemi, Mezopotamya dönemi müzeleri olmak üzere 4 farklı müze projesine yer verilecek.

Proje kapsamında atılacak adımlardan biri de, Ankara’nın işlek caddelerinden biri olan Kazım Karabekir Caddesi’nin yer altına alınması olacak. Ulus’tan Kızılay’a, Yüksek Hızlı Tren ve eski tren garlarından Hipodrom Caddesi’ne, Mia bölgesine , Yeni Adalet Sarayı’na kadar Ankara için çok önemli merkezlere komşu olacak olan park; bütün bu merkezler arasında yeşillerle donatılmış bir yaya güzergahı ve bisiklet yolu da sağlayarak, Ankaralılara şehir içerisinde araçsız ulaşım imkanı sunmuş olacak.

Ankara Millet Bahçesi 6 Bölümden Oluşacak

Ankara Millet Bahçesi Genel Görünüm
Ankara Millet Bahçesi Genel Görünüm

Proje kapsamında yeşil tepelerle birleştirilecek. Caddenin yer altına alınarak, mevcut güzergahın projeye dahil edilmesi Ankara trafiğinde büyük ölçüde rahatlama sağlamış olacak.

Spor bölgesi olarak projelendirilen alan kapsamındaki Arena Kapalı Spor Salonu yerinde muhafaza edilirken, 19 Mayıs Stadyumu ise yerinde yıkılarak yenilenecek. Ayrıca bu bölgede Ankaralı’ların yeşil içerisinde; futbol, basketbol, voleybol, tenis gibi bir çok sportif faaliyetleri gerçekleştirebilecekleri tesisler inşa edilecek. Gençlik Parkı’nı ayıran ve kenarlarında yaşlı çınarların bulunduğu yol muhafaza edilecek.

Yeşil bir koru ve doğal bir gölet barındıracak bölgede, Opera binasına kadar uzanacak olan üçüncü ada burada Atatürk Bulvarı’nın üzerinde oluşturulacak meydanla ve yeni yapılan Melike Hatun Camii ile buluşacak.

Kuzeyde yer alacak olan bölgede ise, Cumhuriyet döneminin tarihi mimarisi ön plana çıkacak. Ada ticari bir bölge olarak planlanmış durumda. Bu bölge bir meydan ile ikinci adaya, spor bölgesine bağlanmış olacak.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) binasına ilave olarak yeni kültür sanat fonksiyonları da eklenerek park içerisinde kültür sanat bölgesi oluşturulacak. Sıhhiye meydanına kadar uzanan park, Ankara’nın yaya trafiğinin merkezi kızılay ile buluşmuş olacak.

millet bahcesi tramvayi

3000 ağaç dikilecek

Proje süresince mevcut ağaçlardan hiçbiri zarar görmeyecek. Proje alanı içerisinde bulunan ağaçlar korunacak, bu ağaçlara ilave olarak 3000 ağaç daha dikilecek.

Park alanının güney kısmı Ankara çaylarının toplanma havzası olduğu için üzeri kapatılmış olan bu sular açığa çıkarılarak ıslah edilecek. Çeşitli kanallar, dereler ve göller ile parkın toplam 163.000 m2 su ögesine sahip olması sağlanacak.

Park’ın yeşilliğinin içerisinde yer alacak olan yaya ve bisiklet yolları, yeşil köprülerle Konya Yolu’nun ve Hipodrom Caddesi üzerinden geçerek Ankapark’ın doğu ucuna ulaşacak ve bu yeşil yollar ile Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne kadar ulaşım sağlanabilecek.

Marka şehirler oluşturma hedefine hizmet edecek olan Millet Bahçeleri aynı zamanda, şehir sakinleri için dinleti, kültür sanat ve spor merkezleri olma özelliğini taşıyacak. Yeşilin her türlü tonuna ev sahipliği yapacak olan Millet Bahçeleri sayesinde şehirlerin havası değişecek, oksijen salınımı artacak.

Aynı zamanda yerli ve yabancı turistler için de cazibe merkezi olması hedeflenen Millet Bahçeleri ticari olarak da ülke ekonomisine katkı sunacak.

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar