Demirağ OSB Tamamlandığında İstihdama Katkı Sağlayacak

demirag osb istihdama katki saglayacak
demirag osb istihdama katki saglayacak
Abone Ol  


STSO Başkanı Mustafa Eken, İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında yaptığı açıklamada Demirağ OSB tamamlandığında 25-30 bin işsizin burada açılacak fabrikalarda işe başlayacağını söyledi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu 3. Toplantısına katılarak oda çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

STSO Başkanı Mustafa Eken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın iş dünyası ile bir araya geldiği toplantıyı değerlendirerek, “Bakanımız ile iş dünyamız Odamızda bir araya geldi. İş dünyamız sorularını, sıkıntı ve taleplerini bizzat Bakanımıza iletti. Bakanımıza sık sık dile getirdiğimiz Sivas’ın teşvik kapsamına alınması hususunu yineledik. Cumhurbaşkanımız teşvik sözünü vermişti bunu Bakan Bey’e de tekrar hatırlattım. Bakan Bey de sözümüzün arkasındayız, yıl sonuna kadar inşallah güzel şeyler olacak, siz yeter ki altyapınızı bitirin dedi. İnşallah Demirağ OSB tamamlandığında 25-30 bin işsiz burada açılacak fabrikalarda işe başlayacak. Aksi halde işsizliği bitirme şansımız yok. Sivas’ımız çok iyi bir avantaj yakaladı. Sivas’ta çok güzel birlik ve beraberlik var. Valilerimizi, Belediye Başkanlarımızı ve STK’larımızı gördük” dedi.

“Uçak seferlerinin yeniden başlatılmasını sağlamalıyız”

Başkan Eken, iş dünyasından gelen uçak seferleri tepkilerini de dile getirerek, “İzmir uçak seferleri tekrar kaldırıldı. 2019’da İzmir uçak seferleri kaldırılmıştı, Pegasus Genel Müdürü ile görüştük ve bir ay içerisinde yeniden başlatıldı. Fakat şimdi tekrar durduruldu. Bu konuda hızlı bir kamuoyu oluşturarak uçak seferlerinin yeniden başlatılmasını sağlamalıyız. Bu kadar güzel şeyler olurken Sivas büyürken fabrikalar gelirken, teşvikler gelirken, altyapılar yapılırken, hızlı tren gelirken, ikinci üniversite açılırken uçak seferlerinin kaldırılması zaten doğru değil. O yüzden Sivas’a, sadece İzmir’den değil Antalya’dan, Ankara’dan her taraftan uçak gelecek bir hale getirmemiz lazım. Ben görüşmeleri yaptım. Hep birlikte görüşmelerimizi yaparsak bu ay olmasa bile Ağustos ayında inşallah tekrar uçak seferleri başlatılır. Bu konuda Valimizden, Belediye Başkanımızdan ve özellikle siyasilerimizden iş dünyası olarak destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Hızlı tren Çalıştayının raporlama kısmının tamamlandığını ve kitapçık olarak basıma girdiğini ifade eden Başkan Eken, şunları kaydetti; “Odamız tarafından Hızlı Tren Çalıştayı gerçekleştirdik. 25 tane hocamızın katılımı ile Sayın Valimizin, Belediye Başkanımızın da önderliğinde düzenlenen güzel bir çalıştay yaptık. 200 paydaşımız, oluşturulan masaların etrafına toplanıp kafa yordu. Elde edilen sonuçları yapacağımız Basın Lansmanı ile kamuoyuna duyurulacak. Kitapçıklarımız baskıda ve bu kitapçığı sizlere ve tüm paydaşlarımıza göndereceğiz. Tabiri caiz ise orada ödev var. Bu ödeve çalışacağız. Hızlı Tren 4 Eylül’de inşallah geliyor. Hazır mıyız diye yaptık bunu, hazır olmadığımızı da gördük bazı şeylerde. İşte hazırlığı yapmak için gününden önce tedbir alıyoruz. Her şeyi devletten beklemeyeceğiz. İş dünyası olarak bizde üzerimize düşeni yapacağız. Çalıştayın çıkan sonuçlarını bayramdan sonra kitapçıklar sizlere ulaşmış olacak. Sivas’ta birlik ve beraberlik var. Bu birliği ve beraberliği bozmaya kimsenin gücü yetmeyecek. Biz devletimizin yanındayız, Devletimiz bizim yanımızda. Biz Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi daim eylesin, düşmanlara fırsat vermesin.”

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar