Halkalı Kapıkule Demiryolu İnşaatında Yüzde 44 Fiziki İlerleme Sağlandı

halkali kapikule demiryolu projesi insaati hizla suruyor
halkali kapikule demiryolu projesi insaati hizla suruyor

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi kapsamında inşası süren Çerkezköy-Kapıkule hattında inşaat sürüyor. Haziran 2019’da yapımına başlanan Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattında yüzde 44 fiziki ilerleme sağlandı. Projenin tamamlanmasıyla Halkalı-Kapıkule arasında yük trenleri için seyahat süresi 8 saatten 3,5 saate, yolcu trenleri için ise 3,5 saatten 1 saat 35 dakikaya düşecek.

Proje Saatte 200 kilometre hıza uygun, sinyalli ve elektrifikasyonlu inşa edilecek hat 153 kilometre uzunluğunda olacak, Proje kapsamında 53 alt geçit, 59 üst geçit, 16 demir yolu köprüsü, 2 tünel, 194 menfez ve 3 viyadüğün yapım çalışmaları devam ediyor

Toplam uzunluğu 229 kilometre olan Proje ile Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illeri hızlı tren ağına bağlanırken, Halkalı-Kapıkule demir yolu hattıyla Londra’dan Pekin’e uzanan Demir İpek Yolu’nun önemli bir parçası tamamlanmış olacak. Hat tamamlandığında Türkiye ve Trans Avrupa ağlarını yüksek kalitede birbirlerine bağlayacak.

Bünyesinde inşası zor sanat yapılarını da barındıran projede 53 alt geçit, 59 üst geçit, 16 demir yolu köprüsü, 2 tünel, 194 menfez ve 3 viyadük yapılacak. Çift hatlı, 200 kilometre hıza uygun, sinyalli ve elektrifikasyonlu inşa edilecek ve toplam yatırım bedeli 10.5 milyar lirayı bulacak hatta, yük ve yolcu trenleri çalışabilecek.

Proje, hat güzergahı boyunca organik toprağın korunarak tekrar kullanılması, yaban hayatı için geçişler yapılması ve ses perdesi imalatı gibi tüm çevresel önlemler dikkate alınarak tasarlandı.

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Projesi bitiğinde, yük trenleri için seyahat süresinin 8 saatten 3,5 saate, yolcu trenleri için ise 4 saatten 1 saat 20 dakikaya düşecek.

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar