Ukrayna Deniz Kuvvetleri ilk Bayraktar TB2’yi Teslim Aldı!

ukrayna deniz kuvvetleri ilk bayraktar tbyi teslim aldi
ukrayna deniz kuvvetleri ilk bayraktar tbyi teslim aldi

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna Donanması’nın ilk Bayraktar TB2 insansız hava aracını teslim aldığını duyurdu. Ukraynalı Defence Express organı gelişmeyi “artık filomuz Neptün’ün yüzey üzerindeki durumunu ve güdümlü füzeleri izlemek için araca sahip” açıklaması ile duyurdu.

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran’ın “donanma için ilk Bayraktar TB2 insansız saldırı kompleksi Ukrayna’ya teslim edildi.” açıklaması ise bakanlığın resmi sosyal medya hesabından paylaşıldı.

Ukrayna Donanması tarafından Bayraktar TB2 kullanılacağı ifadesi ilk olarak Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky tarafından dile getirilmişti.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Alexei Neizhpapa’ya ise 2021 yılı içerisinde ilk Neptün kıyı konuşlu gemisavar füze bataryası ile birlikte Bayraktar TB2 SİHA teslim alacaklarını söylemişti. Ukrayna’nın sipariş edeceği yeni Bayraktar TB2 SİHA’ların, Karadeniz ve Azak Denizi kıyılarını koruma amacıyla kullanılacağı ifade ediliyor. Ayrıca daha önce Ukrayna Donanmasından Ruslan Khomchak, 5 adet yeni Bayraktar TB2 SİHA tedarik edileceğini açıklamıştı.

Teslim edilen İHA’lar Ukrayna Deniz Kuvvetleri 10. Deniz Havacılık Tugayı tarafından kullanılacak. Ayrıca İHA’ların kabul testleri icra edilmeye devam ediyor.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar